HaberlerSAMSUN haberEl ele verdiler, kanseri yendiler

El ele verdiler, kanseri yendiler - SAMSUN haber

Samsun'da emekli öğretmen karı-koca, motivasyonlarını yüksek tuttukları kanser mücadelesinden başarıyla çıktı

El ele verdiler, kanseri yendiler

Samsun'da yaşayan emekli öğretmen çifte, ayrı ayrı zamanlarda kanser teşhisi konuldu. Moral ve motivasyonlarını yüksek tutarak tedavi gören karı-koca, kanseri yenmeyi başardı.

Nushet-Savaş Özdemir çifti, uzun yıllar memleketin birçok noktasında öğrencilere daha iyi eğitim için verdikleri mücadelenin ardından kanserle olan savaşlarından da başarıyla çıktı.

MÜCADELE VERDİK

Kanser hastalığının en önemli ilacının moral olduğunu söyleyen Nushet Özdemir, "1,5 yıl önce meme kanserine yakalandım. Fakat hasta olduğumu kendi içimde yok saydım ve motivasyonumu hiç yitirmedim. İnsan, kanseri yenmek için önce kendi zihninde kararlı olması gerekiyor. Eşim daha önce kansere yakalandığında, onunla verdiğimiz mücadeleyi ben de verdim ve sağlığıma kavuştum" dedi.

MORALİMİ HİÇ BOZMADIM

Kanserle mücadele ederken aile ve çevrenin katkısının çok önemli olduğunu belirten Nushet Özdemir, "Kanseri yenme sürecimde eşim, çocuklarım ve komşularım çok yardımcı oldu. Sürekli güldük, eğlendik ve asla pes etmeden hastalıkla mücadele ettik. Tedavi sürecinde, doktorum da çok büyük bir şaşkınlıkla neşeme hayran kaldı ve ilk defa bir kanser hastasının bu kadar mutlu gördüğünü söyledi. Çok klişe olacak belki ama kanser tedavisinde en önemli etmen, hastanın moralidir. Ben moralimi düşürmedim ve kazandım" ifadelerini kullandı.

ERKEN TEŞHİS KURTARIR

Eşine kanser teşhisi konulmadan önce cilt kanserini yendiğini ifade eden Savaş Özdemir, "Göğsümde bir ben bulunuyordu ve sürekli büyüyordu. İzmir'de doktor olan bir yeğenimin uyarısıyla doktora gittim ve bana kanser teşhisi konuldu. OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Prof. Dr. Ali Naki Ulusoy, tek bir ameliyatla beni kanserden kurtardı. Benim mücadelemde erken teşhis, eşimde ise moralin önemini görebiliyoruz" dedi.

AİLE OLABİLMEK ÖNEMLİ

Kanseri kısa zamanda yendiğini belirten Savaş Özdemir, "Eşimin ve çocuklarımın her zaman arkamda olduğunu bilmek bana güç verdi ve bu süreci kısa zamanda atlattım. Eşimin kanser olduğunu öğrenince çok üzüldüm fakat hiç belli etmedim. Güçlü ve motivasyonu yüksek tutarak tedavi sürecine giriştik. Şu an sağlığımız yerinde ve motivasyonumuzu hiç kaybetmiyoruz" diye konuştu.

ÖNCE DOKTOR UYARILARI

Öncelikle doktorun uygulayacağı tedaviye uyulması gerektiğini belirten Savaş Özdemir, "Kesinlikle dışarıdan bir ilaç ve bitki almadan, yalnızca doktorun tedavisine destek olmak ve motivasyonu yüksek tutmak gerekiyor. Bir aile olabilmek çok önemli ve onların desteğini yanınızda hissetmek, kullanılabilecek en önemli ilaç" uyarısında bulundu.SIRADAKİ HABER