HaberlerSAMSUN haberZMO Samsun Şube Başkan Tosun: 'Tarımı bitirecekler'

ZMO Samsun Şube Başkan Tosun: 'Tarımı bitirecekler' - SAMSUN haber

ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Tarım Bakanlığı'nın bazı tarım ürünlerinde gümrük vergilerini sıfırlamasının, Türkiye'de tarımı bitirecek bir hamle olduğunu belirterek, ''Bu kararla çiftçimiz cezalandırılmaktadır' dedi.

ZMO Samsun Şube Başkan Tosun: 'Tarımı bitirecekler'

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Türkiye'de tarım sektöründe ithalatın artacağı gerekçesiyle bazı tarım ürünlerinde gümrük vergilerinin sıfıra indirilmesinin, Türkiye'de tarımı bitirecek bir hamle olduğunu savundu.

BAKANLIK TEMSİL EDİLEMİYOR

Kararın üreticiye de ekonomiye de olumsuz etki edeceğini savunan Tosun, ''Tarım, her şeyden önce ülkenin insanının emeğinin üretim şekli. İthalat da yabancı ülkelerin sermayesinin, emeğinin ve kaynaklarının ülkeye transfer edilmesidir. Tarım şu anda ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor. Üreticinin hasat döneminde ithalatı destekleyecek kararlar alınması üreticiyi daha da sıkıntıya sokar. Bakanlığın değişim sürecince ilk önce bu ürünlerde gümrük vergisinin yüzde 40'a inmesine üzülürken, göreve yeni başlayan Bakan, bu defa vergileri sıfırladı. Maalesef işin can alıcı noktalarından birisi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ciddi olarak temsil edilmiyor. Bu karar da zaten tamamen Ekonomi Bakanlığı'nın baskısıyla alındı. Bu ülke kalkınacaksa kendi değerleriyle kalkınmalı. Sadece tüketen bir millet olacaksak kalkınmamız mümkün değil. Üretim köyden başlar, köyü ve köylüyü destekleyecek üretim planlamalarının yapılması lazım'' diye konuştu.

TARIM RESMEN BİTTİ

Türkiye'nin gümrük vergisi sıfırlanan ürünlerde cari açık verdiğini belirten Tosun, ''Ülkenin üretim dengesinde ihtiyaçlarımızı da ithalatla karşılamaya çalışıyoruz. Bunun da ana sebebi ülkemizde sürdülebilir bir üretim planımız olmaması. Üretici, 2000'li yıllardan sonra bir birim mazot için bir birim buğday satarken, bugün aynı mazotu almak için dört birim buğday satmak zorunda kalıyor. Girdilerde KDV oranı düşünce, üreticinin cebinden daha az para çıkacaktı ve bir nebze de olsa üretim gücünü devam ettirebilecekti. Ancak bu kararla çiftçimiz cezalandırılmaktadır. Tarım resmen bitti de diyebiliriz'' ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER