HaberlerSAMSUN haberSamsun Milletvekili Kurt, müjdeyi verdi! Balıkçılıkta dev proje

Samsun Milletvekili Kurt, müjdeyi verdi! Balıkçılıkta dev proje - SAMSUN haber

Samsun-Sinop arasında yeni açılan üretim alanları ile çok sayıda balıkçının bölgeye yatırım yapmaya başladığını belirten AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, 'Hedef, 5 yıl içinde toplam 900 milyon liralık yatırım, bin 100 kişilik istihdam ve 200 milyon dolar ihracat' dedi.

Samsun Milletvekili Kurt, müjdeyi verdi! Balıkçılıkta dev proje

AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Samsun-Sinop arasında çok geniş balık üretim alanlarının açıldığını belirterek, buraya 5 yıl içinde 900 milyon liralık yatırım yapılmasını beklediklerini, hedeflerinin de 5 yıl içinde 200 milyon dolarlık ihracat olduğunu ifade etti.

BÜYÜK YATIRIMLAR GELİYOR

Türkiye’nin en önemli balıkçılarının Yakakent-Sinop arasına gelerek büyük yatırımlar yapacağına dikkat çeken Hasan Basri Kurt, "Samsun kafes balıkçılığı üretiminde alabalıkta 20. sıralardan 5. sıraya kadar yükseldi. Son 3 yıl içinde bu sektöre büyük yatırımlar yapılarak, kapasite 13 bin tona kadar geldi. Samsun’un su ürünlerinde merkez olmasını hedefliyoruz. Samsun-Sinop arasındaki birçok tesisimizden hem Amerika ve Avrupa’ya hem de başta Japonya olmak üzere birçok Uzak Doğu ülkesine balık ihraç ediyoruz. Amacımız hem mevcutları geliştirmek hem de bu bölgeyi Türkiye’nin en büyük alabalık ve levrek yetiştiriciliği alanı yapmaktır” dedi.

HEDEF; 200 MİLYON DOLAR İHRACAT

Samsun Sinop Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Parlak, günü kurtarmayı düşünmediklerini ve sektörde 5 yıllık ayakları yere basan bir planla yola çıktıklarını belirtti. Parlak, "Su ürünleri avcılığında Türkiye üretiminin yüzde 20’si Samsun Sinop arasındaki bölgede yapılıyor. Balık yetiştiriciliğinde Türkiye 5.'siyiz. 5 yıl içinde yapacağımız yatırımlarla Türkiye ikincisi olmayı hedefliyoruz. Samsun ve Sinop’ta çok geniş üretim alanları açıldı. Türkiye’nin en önemli balıkçıları gelip bu alana yatırım yapıyor, bir kısmı da yeni yeni gelmeye başladı. Kasım ayında bu bölgede denize balıklar konmaya başlanacak. Nisan ayında ise bu balıklar büyüyünce başta Japonya olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilecek. Bizim 5 yıllık hedefimiz bölgede 300 milyon liralık sabit yatırım, 600 milyon liralık işletme sermayesine ulaşmak, bin kişilik istihdam yaratmak, 100 civarında değişik alanlarda mühendis ve teknik eleman çalıştırmak, ülkemize adına da balıkçılık sektörü olarak 200 milyon dolarlık ihracat yapmaktır” diye konuştu.SIRADAKİ HABER