HaberlerMuş haber'Oyun Karavanı' Muş'ta

'Oyun Karavanı' Muş'ta - Muş haber

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki çocukların geleneksel sokak oyunlarından haberdar olmaları ve bilgisayar oyunlarından sıyrılmaları amacıyla hayata geçirilen 'Oyun Karavanı Projesi' kapsamında Muşlu çocuklar gönüllerince eğlendi.

'Oyun Karavanı' Muş'ta

Aile ve Sosyal Politikalar ile Çevre ve Şehircilik bakanlıkları, Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu, Çocukları Kurtarın Vakfı ve Ümraniye Belediyesince yürütülen ve 8 ilde uygulanacak projenin bu seferki durağı Muş oldu. Muş Belediyesi açık otoparkında çocuklarla buluşan Oyun Karavanı, ebeveynleri çocukluk yıllarına götürürken, çocukları ise hem bilinçlendirdi hem de doyasıya eğlendirdi. Palyaçoların yüzlerini boyadığı çocuklar, geleneksel çuval, çizgi, ip çekme, mendil kapmaca ve balon patlatma gibi oyunları doyasıya oynayarak eğlendiler. Ailelerin de eşlik ettiği çocuklar, şarkılar söyleyerek kendilerine verilen çeşitli hediyelerden aldı. Çocuklar, bir dönemin bu güzel oyunlarıyla tanışırken, veliler de çocukluklarını hatırlayıp mutlu oldular.
Projeyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hüsrev Pınar, amaçlarının çocuklara dokunmak olduğunu söyledi. Hüsrev Pınar, 'Çünkü çocuklar sevgi ortamında, oyunla büyüdükleri zaman daha sevecen, daha sıcak, umutla dolu olabiliyorlar. Buradaki amacımız Doğu ve Güneydoğu'da, Türkiye coğrafyasının her noktasında, her ilinde, oyuncu olarak çocuklara dokunmak, çocukları oyunla tanıştırmak, onları bir şekilde topluma kazandırmaktır. Onun için de etkinlik düzenledik. Diyarbakır'da başlayan ve Tunceli'de son bulacak etkinliklerimizin bir durağı da Muş'tur. Bu etkinliğimizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sevgi Çığlığı Yardım Kuruluşu destek olmaktadır. Onlar da kendilerine göre lojistik anlamda bir takım katkı sağladılar. Burada önemli olan çocuklarla kaynaşabilmek, çocuklara sevgiyi, barışı aşılayabilmek, sevgi ve barış ortamında yürütebilmek. Tamamen çocuklara yönelik bir etkinlik. Hiçbir siyasi ve politik bir çalışmamız yok. Çocuk oyunla büyür, dünya çocuklar büyür. O yüzden çocukları daima sevgi ve barış ortamında büyütüp, onlarla ilgileneceğiz, onlara dokunacağız. Bizim görev ve amacımız bu. Etkinliklerimizde, çocukken oynadığımız mendil kapmaca, birdirbir, sokak oyunlarımız var. Bu oyunlarla çocuklarımız tanıştıracağız. Amaç, çocukları ev ortamından, bilgisayar, tablet, online ortamlardan uzaklaştırıp, daha sosyal ortamlara taşımak' dedi.
Hamza Yılmaz isimli çocuk ise, 'Hep bilgisayarlarda veya tabletlerde oyun oynuyorduk. İlk defa sokak oyunlarını gördük. Etkinliği düzenleyenlere teşekkür ederim' diye konuştu.
Çocuğunu oyun alanına getiren Hatip Erdoğmuş isimli vatandaş da, çocukların elektronik oyunlarla zaman geçirdiğini dile getirerek, 'Burada çocuklar için bir etkinlik olduğunu duydum. Etkinliğin çocukların biraz daha fiziki anlamda motive etmek olduğunu duyunca çok daha mutlu oldum. Çocuklarımız evlerimizde sürekli tabletlerle meşguller. Benim çocuk da böyle. Buraya gelirken bile tableti elinden alıp öyle geldim. Çok güzel bir ortam ve çocuklar eğleniyorlar' ifadelerini kullandı.
Oyun Karavanı 2 gün boyunca Muş'ta kalacak.

’Oyun Karavanı’ Muş’taSIRADAKİ HABER