HaberlerManıla haberTürkiye, ASEAN'ın sektörel diyalog ortağı oldu

Türkiye, ASEAN'ın sektörel diyalog ortağı oldu - Manıla haber

ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Filipinler'in Başkenti Manila'da bulunan Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin ASEAN'a Sektörel Diyalog Ortağı olarak kabul edildiğini açıkladı.

Türkiye, ASEAN'ın sektörel diyalog ortağı oldu

Türkiye, iki yıl süren görüşmelerin ardından Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliğinin (ASEAN) diyalog ortağı oldu. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Manila'da bulunan Çavuşoğlu, 'Türkiye, resmen ASEAN'ın sektörel diyalog ortağı oldu. 2015 yılında başvurmuştuk, iki yıldır yoğun bir çalışma sürdürüyorduk arkadaşlarımızla beraber. Hem yol haritamız hem de eylem planımız, ASEAN üyesi ülkeler tarafından da takdirle karşılandı. Esasen ASEAN'ın bu statüsüne başvuran başka ülkeler de vardı, bu sene sadece Türkiye'ninkini kabul ettiler. Bu tabii Türkiye'nin çok yönlü, proaktif dış politikasına uygun bir açılım' dedi.
'Hem siyasi hem de kurumsal olarak bu bölgedeki ülkelerle ilişkilerimiz daha da gelişecek' ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, 'ASEAN sadece siyasi bir örgüt değil, ekonomik bir örgüt haline geldi. İşadamlarımız için önemli fırsatlar ortaya çıkacak' diye konuştu.
50. ASEAN Dışişleri Bakanlar toplantısına ev sahipliği yapan Filipinler Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano, gala yemeği düzenledi. Bakanlar, gala yemeğine ve çekilen aile fotoğrafına giydikleri Filipinlerin geleneksel kıyafetleriyle katıldı.

Türkiye, ASEAN’ın sektörel diyalog ortağı olduSIRADAKİ HABER