HaberlerSAMSUN haberSamsun'da emlakçılar yasayı bekliyor

Samsun'da emlakçılar yasayı bekliyor - SAMSUN haber

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, 'İhtiyacımız olan, Lisanslı Emlak Komisyonculuğu ve Lisanslı Emlak Müşavirliği Yasası'nın bir an önce çıkmasını bekliyoruz' dedi.

Samsun'da emlakçılar yasayı bekliyor

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, bir an önce Lisanslı Emlak Komisyonculuğu ve Lisanslı Emlak Müşavirliği Yasası'nın çıkmasını beklediklerini ifade etti. Oral, çıkarılacak yasanın gayrimenkul danışmanlığı sektörünün yasal tabana oturtulmasını sağlayacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın yasanın çıkması yönünde ilgili bakanlığa talimat verdiğini belirten Oral, "Bu bizi çok sevindirdi çünkü uzun zamandır yasanın çıkmasını bekliyoruz. TBMM'de bekleyen tasarı kanunlaştığında gayrimenkul piyasası daha güvenilir pazar haline gelecek" diye konuştu.

DİPLOMA ŞART OLACAK

Gelişmiş ülkelerde gayrimenkul danışmanlığı yapmak için mutlaka lisans sahibi olmak gerektiğini dile getiren Oral, "Üstelik bir kez lisans alan danışman, belirli zamanlarda yenilemek zorunda. Bu güncellemeler sektörün şeffaflaşmasını sağlıyor. Hayata geçirilmesini beklediğimiz yasa, bugüne kadar uygulanmayan pek çok standardı getirecek. Yasayla birlikte gayrimenkul danışmanı olmak için üniversitelerin dört yıllık ilgili bölümlerinden, iki yıllık meslek yüksekokullarının 'emlak ve emlak yönetimi' programından ya da denkliği kabul edilen yurt içi ve yurt dışı yükseköğretim kurumlarından mezuniyet şartı getirilecek" dedi.

SAMSUN'DA BİNİN ÜZERİNDE

Samsun'da binin üzerinde kayıt dışı çalışan emlakçı olduğunu vurgulayan Oral, "Sadece 'ayakçı' değimiz insanlar değil, berber ve bakkal gibi dükkanları bulunanlar da mağazalarının önüne emlak ilanları asarak bu işi yapıyor. Yasa ile sektöre standart getirilecek. Böylece sadece işi bilenler sektörde varlık gösterebilecek" ifadelerine yer verdi.

İSTİHDAM DA ARTAR

Oral, yasanın emlakçılığı, insanların bu işi hobi ya da boş vakitlerde yaptığı ikinci bir iş gibi değil, tam mesai verilen sektör haline getireceğini belirterek, "Emlak yasası bulunan ülkelerde bu düzen ile kanunlara ve kurallara uygun bir sistem kurulmuş. Hizmet veren de alan da mutlu. Çok sıkı kanunlar var ve ceza sistemi devrede. En önemlisi de devlet her işlemden vergi alıyor. Biz de bu günleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu yasa ile toplumdaki emlakçı algısı hızla düzelmiş olacak. İhtiyacımız olan, çok önemli bu kanunun, bir an önce çıkmasıdır. Emlak yasasının Türkiye'de de yürürlüğe girmesiyle devletin vergi gelirleri de artacaktır. Ayrıca istihdama da katkısı bulunacak" dedi.SIRADAKİ HABER