HaberlerSAMSUN haberGiresun'a 10 bin fındık işçisi bekleniyor

Giresun'a 10 bin fındık işçisi bekleniyor - SAMSUN haber

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Giresun'a Doğu ve Güneydoğu'dan 10 bin fındık işçisi beklediklerini ifade ederek, ''Farklı propaganda amaçlı fındık işçileri arasına katılanlara yönelik de sıkı tedbirler alındığı gibi muhtarlar ile işverenlere de bu konuda yükümlülükler düşüyor'' dedi.

Giresun'a 10 bin fındık işçisi bekleniyor

Giresun merkezde Doğu ve Güneydoğu illerinden gelecek mevsimlik fındık işçilerine yönelik yapılan geçici konaklama merkezinde incelemelerde bulunan Vali Harun Sarıfakıoğulları, huzurlu bir hasat dönemi geçirilmesi için her türlü çalışmanın yapıldığını açıkladı.

İNSANCA YAŞAYABİLECEKLERİ YERLER

Amaçlarının çalışmak, ekmek parası kazanmak olanlara insanca yaşamalarını sağlamanın görevleri olduğunu da ifade eden Vali Sarıfakıoğulları, "Bu konuda mevsimlik fındık işçilerimiz için insanca yaşayabilecekleri geçici konaklama alanları oluşturduk. Bu geçici konaklama alanlarında yatakhaneler, tuvaletler, duşlar, televizyon odaları, çocuk oyun alanları mevcut. Dolayısıyla her türlü altyapısıyla örnek olacak bir tesisleşme yaptık ve hazır hale getirdik. Burada çocukların eğitimi, koruyucu sağlık hizmetleri de ihmal edilmeyecektir" ifadelerini kullandı.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİNE GEÇİT YOK

Çocuk işçiliğine yönelik de uyarılarda bulunan Vali Sarıfakıoğulları "Çocuk işçiliğine asla müsaade etmeyeceklerini söyledi. Vali Sarıfakıoğulları “16 yaşından küçüklerin çalıştırılmasına müsaade edilmeyecek. Anne ve babaları çalışırken yalnız kalan çocuklar için eğitim ve sosyal etkinlikler düzenlenecek. Bu konuda çocuk işçi çalıştırma yasağını istismar edenlere yönelik de gerekli önlemlerimizi almış bulunmaktayız. Çocukların yeri aileleriyle birlikte çalışmak değil, parklardır, eğlencedir. Çocuklar çocukluğunu yaşayabilmelidir. Çocukların üzerinden ne aileleri ne de işverenler para kazanmamalı. Buna fırsat vermeyeceğiz” dedi.SIRADAKİ HABER