HaberlerCanik'te camiler baştan başa yenileniyor

Canik'te camiler baştan başa yenileniyor

Canik Belediyesi, ilçe genelindeki camileri ve çevresini baştan aşağı yeniliyor. İlçede bugüne kadar 50'nin üzerinde cami ve çevresini güzelleştiren ekipler, 20 camide ise çevre düzenleme çalışmalarını sürdürüyor.

Canik'te camiler baştan başa yenileniyor

Canik Belediyesi, ilçede bulunan camileri ve çevresini tek tek elden geçirerek baştan aşağı yeniliyor. İbadethanelerde dış cephe, çevre düzenlemesi ve park çalışmaları yapan belediye, bugüne kadar 50'nin üzerinde camiyi yeniledi. İlçede 3 bin kişilik Merkez Camii inşaatını da son aşamaya getiren ve birçok mahallede 20 caminin çevre düzenleme çalışmalarını devam ettiren Canik Belediyesi, ibadethanelerin yenilenmesine 30 milyon liranın üzerinde yatırım yaptı.

CAMİLER ESKİ KİMLİĞİNE DÖNÜYOR

Camileri sadece ibadet yapılan yerler olarak görmediklerini ifade eden Başkan Osman Genç, amaçlarının, yaptıkları düzenlemelerle camileri eski kimliğine kavuşturarak, aynı zamanda birer eğitim yerine dönüştürmek olduğunu söyledi. Başkan Genç, "Eskiden camilerimiz hoş sohbetlerin edildiği, insanların bir şeyler öğrendiği, eğitim aldıkları mekanlardı. Ancak maalesef camilerimiz bu özelliğini günümüzde kaybetti. Bizim amacımız yaptığımız bu düzenlemelerle camilerimizi ibadethane olmasının yanında yeniden eğitim mekanları haline getirmek ve eski kimliğine döndürmek" dedi.

CAMİLER ŞEHRİN KÜLTÜRÜDÜR

Bir şehrin geleceği için ibadethanelerin öneminin büyük olduğuna vurgu yapan Başkan Genç, "İbadethaneler bir şehir için çok önemlidir. Camiler o şehrin kültürüdür, değeridir. Yeni medeniyet tasavvuru ve yeni neslin inşasında okullarımız kadar camilerimiz de önemlidir. Çocuklarımız eğitim yuvalarında çok daha iyi şartlarda ilim, irfan öğrenirken, camilerimiz de ahlaki ve manevi değerlerimizin korunduğu, öğretildiği yerlerdir. Ahlaki ve manevi değerleriyle birlikte büyüyen bir şehir hedefimiz çerçevesinde, camilerimize yaptığımız yatırımları çok önemsiyoruz" diye konuştu.

SOSYAL DÖNÜŞÜM SAĞLANIYOR

Yaptıkları yatırımlarla özellikle kırsal bölgelerde sosyal dönüşüm de sağladıklarını ifade eden Başkan Genç, "Cami sadece namaz kılınan yer değildir. Cami toplanma yeridir. Allah'ın evidir. Camiler birlik ve beraberliğin pekiştirildiği yerlerdir. Bu anlayışla camilerimizi ve çevrelerini güzelleştiriyoruz. Canik'te bugüne kadar 50'nin üzerinde camimizde dış cephe ve çevre düzenleme çalışması yaptık. 20 camimizde de çevre düzenleme çalışmalarımız devam ediyor. Mahallelerimize spor tesisleri, sıbyan okulları ve hanım konakları da yapıyoruz. Bunların hepsi ilçemizde sosyal dönüşümü sağlıyor" şeklinde konuştu.SIRADAKİ HABER