HaberlerBES'ten cayanlara dönüş yolu

BES'ten cayanlara dönüş yolu

BES'te cayma hakkını kullananların iki yılda bir sisteme dahil edilmesi planlanırken, 'pişman katılımcı'yı tekrar kazanmak için söz konusu sürenin daha erkene çekilmesi hedefleniyor.

BES'ten cayanlara dönüş yolu

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılım ile giriş yapıp cayma hakkını kullananların her iki yılda bir sisteme dahil edilmesi planlanırken, şimdi de pişman katılımcının sisteme tekrar kazandırılması için söz konusu sürenin daha erkene çekilmesi üzerine çalışılıyor.

ÜLKE ADINA ÇOK ÖNEMLİ

Kamuoyunda sistemin algısını olumsuz etkileyecek propagandaların yapıldığını ifade eden Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkan Yardımcısı Mehmet Uğur Erkan, "Böylelikle cayma oranları biraz yoğun oldu. Biz olaya pozitif yönden bakıyoruz. Türkiye'de otomatik katılım sistemi hayata geçmiştir, çok önemli bir reform. İlk 6 ayda otomatik katılım ile sisteme dahil olan 2,5 milyon kişiyi azımsamamak lazım. İnşallah önümüzdeki dönemde buradaki eksiklikleri görerek cayma hakkını kullanan 3,5 milyon kişiyi kazanacağız. Hem o kişiler adına hem de ülke adına bu çok önemli" dedi.SIRADAKİ HABER