HaberlerManisa haberManisa'da askerlik işlemleri E-Devlet kapısında

Manisa'da askerlik işlemleri E-Devlet kapısında - Manisa haber

Pilot il seçilen Manisa ve Ankara'da askerlik çağına giren yükümlüler e-Devlet üzerinden askerlik yoklama işlemlerini yapabilecek.

Manisa'da askerlik işlemleri E-Devlet kapısında

Askeralma Genel Müdürlüğü (MSB), Sağlık Bakanlığı (Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü) ve Ulaştırma Bakanlığı (TÜRKSAT Genel Müdürlüğü) arasında geliştirilen işbirliği neticesinde 'e-Yoklama ve Aile Hekimi İşlemleri' projesi pilot il seçilen Manisa ve Ankara'da uygulanmasına başlandı. Manisa ve Ankara nüfusuna kayıtlı asker adayları, E-Devlet üzerinden askerlik yoklama işlemlerini başlatarak aile hekimlerinden alacakları sağlık raporuyla birlikte askerlik şubelerine teslim ettikten sonra yoklamalarını tamamlayabilecek. Başlatılan uygulamayla ilgili bilgi veren Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım, 'Askerlik çağına gelmiş vatandaşlarımızın yoklama hizmetlerini daha hızlı yapabilmeleri adına Milli Savunma Bakanlığı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Ulaştırma Bakanlığı geliştirmiş oldukları 'E-Yoklama' projesiyle ilgili ilk çalışma Manisa ve Ankara illerinde temmuz ayında başladı. Yoklama dönemine gelmiş olan vatandaşımız nüfusa dayalı kayıt sisteminde eğer Manisa'da görünüyorsa e-Devlet şifresini almak suretiyle turkiye.gov.tr adresinden Askere Alma Birimiyle ilgili linki tıkladığında kendisiyle ilgili formu doldurmak suretiyle son 6 ay içerisinde çektirmiş olduğu vesikalık fotoğrafı yüklemek suretiyle iki nüsha çıktıyı alıp bağlı bulunduğu aile hekimi birimine müracaat ediyor. Orada aile hekimimiz ile formun ilgili kısmını doldurmak suretiyle ıslak imzayla askerlik şubesiyle gidilmek suretiyle yoklama işlemleri çok kısa bir sürede tamamlanmış oluyor. Bunun dışında kalan ve ya herhangi bir şekilde adrese dayalı kayıt sistemi Manisa'da bulunmayan vatandaşlarımız yoklama işlemlerini eskiden olduğu gibi yapacaklar. Burada eğer sorunlu bir sağlık kontrolünden geçecek olursa yoklamaya girecek kişi, herhangi bir hastaneye yönlendirildiği zaman hastaneden alacağı raporu da elden verilen bütün belgeleri eklemek suretiyle e-Yoklamaya ekleyebilecek. Konuyla ilgili yapmış olduğumuz değerlendirmede vatandaşlarımızın yoklama sürelerinin oldukça kısaldığı ve amacına uygun bir şekilde çalıştığını tespit ettik' dedi.
Manisa 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi hekimi Dr. Önder Adıgüzeloğlu da sistemin çalışma şeklini anlatarak, 'Daha önce bu sistemi manuel olarak kullanıyorduk. Böyle bir sistem olmadığı için yoklamaları biz elden veriyorduk. Şimdi e-Devlet başladıktan sonra sisteme giriş yaparak Kamu Uygulama Merkezine oradan e-Hizmetler kısmından askerlik işlemleriyle ilgili yoklama kısmına giriyoruz' diye konuştu.
Sistem sayesinde asker adayları hem kolaylıkla işlemlerini yapabilecek hem de aldıkları sağlık belgeleri sisteme girilerek oluşabilecek hataların önüne geçilmesini sağlayacak.

Manisa’da askerlik işlemleri E-Devlet kapısındaSIRADAKİ HABER