HaberlerSamsun'da korkutan uyarı: Türkiye'ye 2040'ta savaş açacaklar!

Samsun'da korkutan uyarı: Türkiye'ye 2040'ta savaş açacaklar!

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Birleşmiş Milletler'in (BM) hazırladığı su raporuna göre Türkiye'nin 2025 yılında su sıkıntısı çekeceğini, 2040 yılında ise elindeki su rezervleri yüzünden Türkiye'ye savaş açılacağının iddia edildiğini söyledi.

Samsun'da korkutan uyarı: Türkiye'ye 2040'ta savaş açacaklar!

Atakum Kent Konseyi tarafından 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle “Su Savaşları ve Dünyayı Tehdit Eden Kuraklık” konulu konferans düzenlendi.

Atakum Belediyesi Yalı Cafe’de düzenlenen konferansa Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ve eşi Fatma Taşçı, Atakum Kent Konseyi Başkanı Doç. Dr. Bekir Şişman, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Atakum Kent Konseyi Başkanı Doç. Dr. Bekir Şişman, konsey çalışmaları hakkında bilgi verdi.

"ATAKUM HIZLA BETONLAŞIYOR"

Atakum ilçesinin Karadeniz’in diğer ilçelerine benzemediğini belirten Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı da, “Atakum 2015 yılında sadece 1 yıl içerisinde 12 binlik nüfus artışı ile Karadeniz’in rekorunu kırmış bir ilçedir. 2015 yılında Türkiye genelinde nüfus artışı ile üçüncü olmuş bir ilçedir. Yine 2015 yılında vermiş olduğu 5 bin 600 konutluk inşaat ruhsatı ile yine Karadeniz’in rekorunu kırdı. Bunları anlatırken Atakum’un hızlı gelişmesi ile öğünebiliyoruz. Ancak olumsuzlukları da tetiklediğine inanıyoruz. Atakum’u Karadeniz’in en hızlı büyüyen ilçesi diyoruz ama bir de madalyonun diğer tarafına baktığımızda da Atakum, Karadeniz’in en hızlı betonlaşan ilçesidir. Bu manada doğal yapıyı bozmadan Atakum ilçesi olarak Karadeniz’in en hızlı bir şekilde doğasını bozuyoruz. Yarınki torunlarımızdan beddua almamak için Atakum ilçesinde yeşile farklı bir önem vermemiz gerektiğini her türlü çalışmamızla ortaya koymaya çalışıyoruz. Geldiğimiz günden beri Atakum ilçesinde inşaat yapan müteahhit arkadaşlarım iskan alımlarında daire başı kadar bahçesinde ağaç fidanı dikmeyen hiçbir müteahhide iskan vermedik. Atakum Belediyesi ilk defa bu imar kanunu uyguluyor. Bunu belki de Karadeniz’de ilk defa Atakum Belediyesi uyguluyor. 2015 yılında vermiş olduğumuz 4 bin 680 adet iskan konut ruhsatı sayesinde sadece müteahhit arkadaşlarımıza 4 bin 680 adet fidanı Atakum ilçemizle buluşturduk. Yarın Atakum ilçesinde yaşayacak gelecek nesillerimiz ‘bu şehri kimler yönetti’ diye olumsuz şekilde anılıp, beddua almak istemiyoruz. Yani ’50 yıl önce şu Atakum’u idare eden yöneticilerin Allah belasını versin, bu şehri beton yığınına döndürdüler’ demesini istemiyoruz. Onun için gece gündüz demeden yeşil fidan olayını Atakum ilçesinde doğayı koruma, güzelleştirme ve doğanın dengesini en azından taşın altına bizde Atakum Belediyesi olarak elimizi koyarak doğanın dengesinin bozulmaması noktasında gece-gündüz çalışıyoruz” dedi.

“2040 YILINDA ELİNDEKİ SU REZERVLERİ YÜZÜNDEN TÜRKİYE’YE SAVAŞ AÇILACAĞI İDDİA EDİLMEKTEDİR”

Birleşmiş Milletler’in (BM) raporuna göre 2050 yılında dünyada 54 tane ülkenin su kıtlığı çekeceğinin hesaplandığını ifade eden Demir şöyle devam etti:

“Toplam dünyanın yüzde 40’ı su sıkıntısı ile karşı karşıyadır. Birleşmiş Milletler’in son raporunda su kıtlığı çekecek 33 tane ülkenin içerisinde Türkiye 27. sıradadır. Her gün dünyada 6 bin çocuk su ve suyun oluşturduğu problemden dolayı ölüyor. Her 6 kişiden biri temiz içme suyu bulamıyor. Dünyanın yüzde 40’ı yani 2.4 milyar insan sağlıksız su şartlarına maruz kalıyor. Günlük su tüketimi Almanya’da kişi başına 620 litre, İstanbul’da ortalama 130 litre, şu anda dünyada tam 2 milyar insan 2 litrenin altında su bulabiliyor. Herhangi bir maddeyi tohumdan kullanıncaya kadar geçen süredeki su tüketimine baktığınızda 1 litre tereyağı üretmek için 400 litre su kullanılıyor. Üzerimizdeki bir tişörtü üretmek için tüketilen su tam 20 tondur. 2 dilim ekmeği çöpe atarak 1.5 ton suyu israf etmek demektir. Türkiye’nin çeşitli ülkelerle sınırlarını oluşturan 22 akarsuyun bir kısmı Türkiye topraklarından akmaktadır. Bu sulardan Fırat, Dicle, Asi, Aras ve Meriç en önemli sınır aşan sularımızdır. Birleşmiş Milletler’in hazırladığı su raporuna göre Türkiye’nin 2025 yılında su sıkıntısı çekeceği, ayrıca 2040 yılında ise elindeki su rezervleri yüzünden Türkiye’ye savaş açılacağı iddia edilmektedir.”SIRADAKİ HABER