HaberlerTarihi Kentler Samsun'da Buluştu

Tarihi Kentler Samsun'da Buluştu

Tarihi Kentler Birliği üyesi 200 büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanı Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Samsun'da bir araya geldi.

Tarihi Kentler Samsun'da Buluştu

1-2 Nisan tarihleri arasında Samsun'da gerçekleşecek olan büyük Samsun buluşmasının teması 'Tarihi Kentler Birliği'nin geldiği noktada bölgesel dağılım ve yeni bir açılım olarak somut olmayan kültür mirası' olacak.

Yönettikleri kentlerin tarihi ve kültürel birikimlerine sahip çıkarak tanıtımı ve gelişimine destek olan yaklaşık 200 kentin büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlarını bir araya getirecek olan ve büyükşehir belediyesi ile ÇEKÜL Vakfı'nın ev sahipliği ve organizasyonları ile gerçekleştirilecek olan büyük buluşma Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Bir otelde yapılan buluşmada Samsun Büyükşehir Belediyesi, 400'e yakın belediye başkanına ve davetlilere özel bir otelde akşam yemeği verdi. Yemek öncesi Samsun Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan 11. ve 13. yy. Anadolu Selçuklu Dönemi çini sergisinin açılışı yapıldı.

'TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ PROJE ÜRETECEK'
Toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 'Bu akşamki bu güzel ve coşkulu katılım bizi çok mutlu etti. Tarihi Kentler Birliği Türkiye'nin her tarafında etkin bir şekilde hizmet üreten, Türkiye'nin en büyük yerel yönetim birliği diyebilirim. Tarihi Kentler Birliği'nin 440 üyesi var. Üye sayısı her gün artıyor. Türkiye genelinde 440 tane belediyenin üye olduğu bir birlik. Bu birlik ÇEGÜL Vakfı ile birlikte proje üretiyor. Somut miras dediğimiz tarihi değerlerimizin restorasyonu, onların ayakta kalması, geleceğe taşımakla ilgili çalışmalar yapıyor. Ama Tarihi Kentler Birliği'ne yeni misyonlar yüklüyoruz. Bugün ve yarın devam edecek toplantının da temel amacı somut olmayan miras, yani sanata ve kültüre dayalı olan eserleri kapsayan büyük bir birikimi var bu milletin. Düğünlerimiz, şiirlerimiz, edebiyatımız birçok yazılı olmayan ama soyut olarak toplumun kültürel dinamiklerini oluşturan değerlerimiz var. Bu değerlerin hepsi yarın yapılacak panelde istişare edilecek. Tarihi Kentler Birliği bundan sonra bu somut olmayan miraslara yönelik olarak destek vererek proje üretecek. Bununla ilgili birikimleri ortaya koyacak ve yazılı metinler haline getirecek. Bu konuda hazırlık yapmış olan birçok tarihçi, bilim adamı, sosyolog ve psikologa destek verecek ve bu destekle birlikte gizli kalmış, ihmal edilmiş, kıyıda köşede unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi açığa çıkartmış olacak. Bunun yanında doğal mirasa da yöneleceğiz. Doğal mirasa belki de bugün veya yarın fırsat bulamayacağız. Bir sonraki seminerimizi ve buluşmamızı da doğal miras konusu üzerine yapacağız. Bu toplantının herkese hayırlı olmasını diliyorum' dedi.

FAKIBABA: 'SAMSUN'DA ÖNCEYE ORANLA BÜYÜK FARK VAR'
Başkan Yılmaz'dan sonra söz alan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, 'Bana hep soruyorlar 'milletvekilliği mi yoksa belediye başkanlığı mı' diye. O kadar şanslısınız ki, o kadar mükemmel işler yapıyorsunuz ki sizlere hayran kalmamak elde değil. Havalimanından buraya gelinceye kadar etrafa baktım. Bundan daha önce de buraya gelmiştim. Arada çok büyük fark var. Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibini yürekten kutluyorum. Bu toplantının herkese hayırlı olmasını diliyorum' diye konuştu.

VALİ ŞAHİN: 'BÖYLE BİR ŞEHİRDE YÖNETİCİ OLMAKTAN KEYİF ALIYORUZ'
Samsun gibi güzel bir şehirde yöneticilik yapmaktan gurur duyduğunu belirten Vali İbrahim Şahin, 'Judo şampiyonası dolayısıyla 70 ülkeden misafirlerimiz şehrimizde bulunuyor. Diğer taraftan burada da Türkiye'nin dört bir yanından gelen belediye başkanlarımız var. Samsun kendisini göstermek üzere olan bir gelin gibi. Böyle bir şehirde yönetici olmaktan keyif ve zevk alıyoruz. Samsun'da görülmesi gereken 19 Mayıs 1919'u yansıtan, değişik kültürleri yansıtan yerlerimiz ve müzelerimiz var. Hem de onunla birlikte olan Kent Müzemiz var. Buraları vakit bulduğunuzda eğer gezerseniz çok farklı ve çok güzel şeyler görebileceğinizi düşünüyorum. Ben bugün ve yarın bizlere katılacak her misafirimize çok teşekkür ediyorum' şeklinde konuştu.

Toplantıya ayrıca, Tokat Valisi Cevdet Can, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Tarihi Kentler Birliği'ne üye belediye başkanları, kaymakamlar, STK temsilcileri, askeri ve mülki erkan katıldı.
Toplantı, Olgunlaşma Enstitüsü'nün Osmanlı Saray Giyisileri Koleksiyonu Sarayın İncileri defilesi ile son buldu.SIRADAKİ HABER