HaberlerAdliyede Çaya Yüzde 50 Zamma Boykot

Adliyede Çaya Yüzde 50 Zamma Boykot

Samsun Adalet Sarayı'nda çaya yüzde 50 oranında zam yapılması üzerine bir sendika boykot kararı aldı.

Adliyede Çaya Yüzde 50 Zamma Boykot

Samsun Adliyesi'nde özel sektörde olan çay ocağı, çay ve diğer içecek tarifelerine yüksek oranlarda zam yaptı. KESK'e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri de zamlara karşı bir bildiri hazırlayarak, adliye içindeki kalemlere dağıttı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Büro Emekçileri Sendikası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Tuluk, yaşanan zammın sadece adliye personelinin sorunu olmadığını, günlük hayat içerisinde bütün kalemlere yapılan zammın bir yansıması olduğunu ve sistemin bu zamları 'olağan' duruma sokarak, vatandaşın alıştırılmaya çalışıldığını söyledi.

Söz konusu çay zammının, memur maaş zamlarına oranlandığında katbekat fazla olduğunun altını çizen Tuluk, '2015 yılında sendikamızın yapmış olduğu dilekçe eylemi sonucu yüksek oranlı yapılan zamlar geri alınmıştı. Ancak 2016 yılı ile birlikte bu zamlar yeniden uygulamaya kondu. Belirlenen tarihten sonra kamu emekçilerinin maaşlarına 2016 yılı Ocak ayında yüzde 6 oranında zam yapılmıştır. Sıcak ve soğuk içeceklere ise maaş zammının kat ve kat üzerinden yüzde 100'e varan derecede zam yapılmıştır. Büro Emekçileri Sendikası olarak, zamların makul bir seviyeye çekilene kadar sıcak ve soğuk içecekleri boykot ediyoruz, içmiyoruz' dedi.

Çay ocağında yapılan zamların sadece adliyede çalışan personelin değil, işini görmek için adliyeye gelen vatandaşları da etkileyeceğini söyleyen Tuluk, 'Adliyede çay içmek isteyen bir memur, 50 kuruşa içtiği çayı artık yüzde 50 zamla 75 kuruşa içecek. Adliyede davası görülen bir vatandaş ise aynı çayı yüzde 300 zamla, 1.5 liraya içecek. Aynı durum diğer tüm sıcak ve soğuk içeceklerde de geçerli. Bu zam sadece bizim sorunumuz değil, kamu hizmeti alan vatandaşlarımızın da bir sorunudur. Bizler, zamlara alışmayacağız. Zamları doğal karşılamayacağız. Karşılamıyoruz. Zamlar geri çekilene kadar da boykot ediyoruz' diye konuştu.SIRADAKİ HABER