HaberlerGençlere Önemli Tavsiyeler

Gençlere Önemli Tavsiyeler

Psikolog-Sosyolog Saliha Erdim, 'İçinizde kötülüğü beslerseniz kötülük, iyiliği beslerseniz iyilik kazanır. Unutmayın! Neyi beslerseniz o kazanır' dedi.

Gençlere Önemli Tavsiyeler

Çocuk-aile konusunda çok yönlü eğitsel faaliyetlerine yurt içi ve yurt dışında devam eden Psikolog-Sosyolog Saliha Erdim, Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi kız öğrencileriyle bir araya geldi. Okulun konferans salonunda gerçekleşen söyleşiyi öğrenciler büyük bir beğeniyle dinledi.

Bilginin gücü ve etkisini öğrencilere anlatan Saliha Erdim, 'Bizi, kendimize sevdirende, ilerleten de bilgidir. Hem insanlarla hem de kendimizle barışık yaşamayı sağlayanda bilgidir. Bir insanın en büyük handikabı kendisi ile savaş içinde olmasıdır. Kimler, kendisi ile savaş içinde olur? Kendisini sevmeyenler ve değerli bulmayanlar. Değerli hanımefendiler, bizler Allah-ü Teala'nın yarattığı kadın erkek bütün insanlar olarak, bir tarafımız olumluya çeker, diğer tarafımız olumsuza, bir tarafımız günaha çeker diğer tarafımız sevaba. Hep bu durum içinde savaşıp dururuz. Tarih insanlığın bu mücadelesine şahit olmaktadır. İnsanın bilgisi ne tarafa yönelikse, arkadaşlığı, hayata bakışı da o yöne doğru olur. Evet, sevgili gençler, siz içinizde kötülüğü beslerseniz kötülük, iyiliği beslerseniz iyilik kazanır. Unutmayın! Neyi beslerseniz o kazanır' diye konuştu.

'İNSANI AYAKTA TUTAN ASIL ŞEY MORAL DEĞERLERİDİR'
'Bir insanı ayakta tutan iki şey vardır; iskelet sistemi ve moral sistemidir. Morali bozuk, psikolojisi iyi olmayan bir insanı, iskelet sistemi ayakta tutamaz. İnsanı ayakta tutan asıl şey moral değerleridir' diyerek öğrencilere hobilerinin olup olmadığını soran Saliha Erdim, 'Parmaklarınızı kullanarak kendinize ait bir şeyler ürettiğiniz şeyin adı hobidir. Dışarıda fotoğraf çektiniz eve gelince ne yapacaksınız. Dışarıda yaptıklarınız da çok anlamlı ama evin içerisinde yapabilecek hobiler edinin. Anneler geliyor diyor ki, benim oğlum ya da kızım teknoloji bağımlısı. Telefon elinden düşmüyor. Anne mutfaktan çıkmaz ise baba televizyonun karşısında bütün gece oturursa, çocuk ne yapsın. Çocuk aileden ne görürse onu yapar. O yüzden annelerinizle konuşun. Evde yapabilecek hobiler edinin' şeklinde konuştu.

Psikolog-Sosyolog Saliha Erdim, programın sonunda genç kızların sorularını da cevapladı.SIRADAKİ HABER