HaberlerSTSO'dan Kapasite Raporu Raportörlerine Eğitim

STSO'dan Kapasite Raporu Raportörlerine Eğitim

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) tarafından Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ev sahipliğinde, Karadeniz Bölgesi'ndeki il ve ilçelerdeki ticaret ve sanayi odalarında görev yapan, kapasite raporu raportörlerine, 'Kapasite Raporu Otomasyon Sistemi ve Raportörler' eğitimi verildi.

STSO'dan Kapasite Raporu Raportörlerine Eğitim

TOBB tarafından Türkiye'nin çeşitli illerinde verilen, 'Kapasite Raporu Otomasyon Sistemi ve Raportör Eğitimi'ne Samsun'da devam edildi. Samsun TSO ev sahipliğinde gerçekleştirilen eğitime, Samsun'un yanı sıra Çorum, Artvin, Gümüşhane, Rize, Sinop, Kastamonu, Giresun, Tokat, Ordu, Amasya ve Bayburt il ve ilçeleri ticaret ve sanayi odalarından genel sekreterler ve kapasite raporu raportörleri katıldı.

Davut Altan Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun TSO Genel Sekreteri Süleyman Karabük, yatırım teşvik belgesi, yerli malı belgesi, dahilde işleme izin belgesi ve sanayi sicil belgesi gibi pek çok belgenin hazırlanmasında kullanılan kapasite raporlarına kamu kurumlarının büyük önem verdiğini söyledi.

'EĞİTİMLER DEVAM EDECEK'
Katılımcılara sunum eşliğinde bilgilerin verildiği eğitimde TOBB Sanayi Müdürü Mehmet Ali Bayram, odaların kapasite raporlarının ülkenin sınai üretim gücünü tespit etmek, ekonomik ve stratejik plan ve programlara ışık tutmak amacıyla düzenlendiğini belirtti. Bayram yaptığı konuşmada, raporların usulüne uygun hazırlanmasının ve otomasyon sistemine girilmesinin, verilerin düzgün saklanması ve istatistiklerin oluşturulması açısından da büyük önem taşıdığını, bu aşamada en önemli sorumluluğun eksperlere ve raportörlere düştüğünü söyledi. Bayram, kapasite raporlarının TOBB'dan eğitim almış eksperler ve raportörler tarafından hazırlanması gerektiğine dikkat çekerek, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bu eğitimlerin gerçekleştirileceğini söyledi.
UYGULAMALAR HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ
Daha sonra, TOBB kapasite raporu eksperleri tarafından uygulamalar hakkında ve çeşitli kullanım detayları hakkında bilgiler verildi. Toplantı, oodaların sorumlulukları, uygulamadaki sorunlar ve çözümlerinin anlatıldığı eğitim katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.SIRADAKİ HABER