Haberler'Fibromiyalji Sendromu'na dikkat

'Fibromiyalji Sendromu'na dikkat

'Gece yeteri kadar uyumama rağmen sabahları hiç uyumamış gibi kalkıyorum', 'Yorgunluktan kırılıyorum, hiçbir iş yapamıyorum'... Bu yakınmalar Fibromiyalji Sendromu (FMS) adı verilen yumuşak doku romatizmasına işaret ediyor olabilir

'Fibromiyalji Sendromu'na dikkat

Medicana Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Selçuk Dündar, kronik ağrı ve yorgunluk sendromu olarak da bilinen “Fibromiyalji Sendromu” hakkında bilgi verdi ve tedavisi için tavsiyelerde bulundu.

Fibromiyalji Sendromu'nun (FMS); kaslarda yaygın ağrı ve hassasiyet, uyku bozukluğu, yorgunluk, halsizlik ve sabah tutukluğu ile kendini gösteren kronik yumuşak doku romatizmal ağrı sendromu olduğunu belirten Dr. Dündar, "Sendromun en önemli özelliği daha vücudun belli noktalarında aşırı hassasiyet olmasıdır" dedi.

REFAH DÜZEYİ YÜKSEK KİŞİLER RİSK ALTINDA
Fibromiyalji sendromunun, uzun süreli ağrı ve özürlülüğe yol açan hastalıklar arasında iş gücü kaybı açısından ön sıralarda yer aldığını ifade eden Dr. Dündar, "25-55 yaşlarında ve kadınlarda daha sık olmakla birlikte hastalık erkeklerde ve çocukluk döneminde de görülebilmektedir. Eğitim düzeyi ve ekonomik düzeyi ortalamanın üzerinde olan kişilerde daha sık görülmektedir. Hastalığın sebebi ise çok iyi bilinmemektedir. Uyku bozuklukları, düşme ya da motorlu araç kazası gibi büyük fiziksel travmalar, bir yakının kaybedilmesi gibi ruhsal travmalar, bazı viral hastalıklar, romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi bazı romatizmal hastalıklar hastalığın oluşmasını tetikleyen faktörlerdir. Hastalığı olan kişilerin birinci derece yakınlarında hastalığın görülme sıklığı artıyor" diye konuştu.

AĞRI YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR
Fibromiyalji sendromunda, ağrı ve yaygın ağrının en sık yakınma olduğuna dikkat çeken Dr. Dündar, "Fakat sıklıkla ağrılar, vücudun daha çok kullanılan boyun ve bel bölgesinde daha yoğun hissedilir. Omuz, dirsek, diz ve ellerde de ağrı olabilir. Hastalar vücudunun bir tarafının diğer taraftan daha çok ağrıdığını ifade ederler. Hasta, el ve ayaklarının şiş olduğundan yakınabilir. Ancak şişlik sıklıkla saptanamaz. Uyku bozukluğu, sabahları yorgun kalkma, karın ve göğüs ağrısı, ellerde uyuşma, kabızlık, ishal, mide ağrısı, adet dönemlerinde ağrı, nefes almada zorlanma ve çok çabuk sinirlenme gibi bulgular da hastalığa eşlik eder. Hastaların yarısında gerilim tipi baş ağrısı vardır. Sık idrara çıkma ve acil idrar yapma isteği sık görülen şikayetlerdir. FMS’de çene eklemi ağrıları, kramplar ve kulak çınlamaları olabilir. Bazı hastalarda da depresyon ve benzeri şikayetler görülebilir.

Fibromiyalji teşhisinin konulması çok da kolay değildir; çünkü hastalığa özgü bir laboratuvar testi yoktur. Ancak altta yatan başka hastalıklara da eşlik edebilir (romatoid artrit, lupus gibi). Bu nedenle biyokimya ve kan tahlilleri istenmeli ve tiroid fonksiyon testleri yaptırılmalıdır. Tetkikler altta yatan bir hastalık yok ise genellikle normal olarak bulunur. Radyolojik tetkikler diğer hastalıkları (bel-boyun fıtığı, artritler) dışlamak için yapılabilir. En az 3 aydır devam eden yaygın ağrı olması ve vücudun belli bölgelerine (önceden tanımlanmış 18 hassas nokta) bası uygulandığında 11 bölgede ağrının tespit edilmesi tanı koydurucudur" diye konuştu.SIRADAKİ HABER