HaberlerSamsun haberSamsun'un utanç tablosu

Samsun'un utanç tablosu - Samsun haber

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, halk arasında 'Melanet Apartmanı' olarak bilinen binayla ilgili yetkililerin acilen çözüm üretmesi gerektiğini söyledi. Memişoğlu, ''Kentin merkezinde, üstelik Adliye'nin de tam karşısında olan bu utanç tablosunu Samsun'a yakıştıramıyorum'' dedi.

Samsun'un utanç tablosu

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanıİshak Memişoğlu, Samsun'un İlkadım İlçesi'nde bulunan ve halk arasında 'Melanet Apartmanı' olarak bilinen, uyuşturucu bağımlılıların mesken tuttuğu, en son parçalanmış bir erkek cesedinin bulunduğu binanın çevresi için ciddi bir tehdit olduğunu söyledi.

BELEDİYE YIKABİLİR

Binayla ilgili yasal olarak her türlü işlemin yapılması gerektiğini kaydeden Memişoğlu, ''Yapının sabıkası oldukça fazla. Geçmişten günümüze tehdit oluşturan vakaların olduğunu görüyoruz. En son o binanın içinde parçalanmış ceset de bulundu. Yapı bu haliyle çevresi için ciddi bir tehdit oluşturduğu kesin. Böyle bir yapıyla ilgili mutlaka bir çözüm üretilmesi gerekiyor. O yapı Büyükşehir Belediyesi veya İlkadım Belediyesi tarafından 'Kentsel dönüşüm' yasası gereği yerine getirilerek yıkılması yönünde karar verilebilir. Yerel belediye mahkemenin devam ettiğini söylüyor ancak riskli yapı kararıyla binayı yıkma yetkisi var. Ama bu durumda oradaki vatandaşların kentsel dönüşümden doğan bütün hakları kalkmış olur. Belediyenin bu noktada vatandaşın yanında irade göstermesini haklı bulabiliriz ama bu bina için bir çözüm bulmak gerekli. O bina bildiğim kadarıyla 1999 yılındaki yönetmelikten önce planlandı, deprem yönetmeliğine de uymadığı ortada. Eğer şu anki sahipleri tarafından bir çözüm üretilmiyorsa, yerel yönetim tarafından riskli yapı kararı alınıp işlemler yürütebilir. Çünkü son derece riskli bir yapı etrafında güven sorunu da oluşturuyor. Orada yaşayan insanlar ve yaşam biçimi için de sorunlu. Orada adliye de var. Kent için çok önemli bir kamusal yapı. tam da adliyenin karşısında böyle bir metruk yapının bulunuyor olması son derece sakıncalı. Samsun'da temelinde doğru bulduğumuz kent estetiği için birçok çalışma yapılıyor. Buralara ciddi kaynaklar aktarılıyor. Bu yapıyla alakalı çözümler üretilmemesi kent estetiği çalışmalarıyla da çelişiyor'' dedi.

BAĞIMLILAR İÇİN NİMET!

Binada yaşanan olayların tekrarlanmayacağı konusunda garanti olmadığını belirten Memişoğlu, ''Uyuşturucu bağımlıları için o bina adeta bulunmaz nimet. Üstelik kentin merkezi bir yerinde, adliyenin de karşısında olması gibi bir utanç tablosunu Samsun'a yakıştıramıyorum. Bu bina için valiliğimiz, emniyet müdürlüğümüz ve belediyelerimizin kentimize yakışmayan bu durumla ilgili bir an önce çözüm getirmesini umuyoruz'' ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER