HaberlerVan haberVan Gölü büyük bir tehlikeden kurtarılıyor

Van Gölü büyük bir tehlikeden kurtarılıyor - Van haber

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, mevcut arıtma tesisine gelen atık suyun üçte ikisinin göle aktığını, bunun da Van Gölü için ciddi bir sorun olduğunu söyledi.

Van Gölü büyük bir tehlikeden kurtarılıyor

Türkiye'nin en büyük gölü olma özelliği taşıyan ve turkuaz rengiyle görenleri kendine hayran bırakan Van Gölü için önemli bir adım atıldı. Van Büyükşehir Belediyesi, mevcut arıtma tesisinin bulunduğu alana yapılacak olan yeni tesis ile Van Gölü'nü kirlenmekten kurtaracak. Van Gölü için hayati önem taşıyan arıtma tesisinin 2019 yılına kadar hizmete girmesi hedefleniyor.
Mevcut arıtma tesisi ve yeni yapılacak olan tesis alanını gezen Vali Zorluoğlu, Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü Ali Tekataş'tan bilgi aldı. Van Gölü'nün Türkiye'nin ve dünyanın en önemli göllerinden biri olduğunu belirten Murat Zorluoğlu, 'Şu anki arıtma tesisi yaklaşık 30 yıl önce yapılmış olan bir yer ve artık mevcut ihtiyacı karşılayamıyor. Ne yazık ki buraya gelen atık suyun üçte ikisi de göle akıyor. Bu da Van Gölü için ciddi bir sorun. Van Gölü'nün korunması amacıyla yeni arıtma tesisimizin startını verdik. Projemiz hazır, maddi kaynağını da İller Bankası'ndan aldık. Enerji kaynaklarını azaltmak için biz de projeye güneş enerjisi tesisini entegre ettik. İnşallah tesisimiz 2019 yılında hizmete girecek' dedi.
'Van Gölü hep böyle masmavi kalacak'
Van denilince ilk akla gelenin Van Gölü olduğunu söyleyen Zorluoğlu, 'Bu güzelliğe sahip çıkmalıyız. Çünkü Van Gölü güzelliği kadar Van'ın ekonomisi için de bir değer. Her yıl binlerce kişi bu güzelliği görmek için kentimize geliyor. Ekonomiye büyük katkı sağlıyor. Gölde çok güzel sahillerimiz, mavi bayraklı plajlarımız var. Hedeflerimiz büyük Van'ı ve Van Gölü'nü dünyaya tanıtmaktır. İnşallah Van Gölü hep böyle masmavi kalacak' dedi.
Zorluoğlu'na Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcıları Mehmet Yaşar ve Fazıl Tamer de eşlik etti.

Van Gölü büyük bir tehlikeden kurtarılıyorSIRADAKİ HABER