HaberlerBelki bizler görmeyiz ama Samsun inşallah...

Belki bizler görmeyiz ama Samsun inşallah...

Samsun'da, 'Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider' isimli proje ile 300 okulda 74 bin öğrenciye ulaşılarak kanser hakkında bilgilendirildiği belirtildi. Toplantıda konuşan Vali Şahin, Samsun2un bir sağlık kenti olduğuna vurgu yaparak, 'Belki bizler görmeyiz ama Samsun inşallah bir gün cerrahi aletlerin üretildiği bir üs olacak' dedi.

Belki bizler görmeyiz ama Samsun inşallah...

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü, İlkadım Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen “Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider” adlı yarışma projesinin ödül töreni yapıldı.

10 Şubat - 14 Nisan tarihleri arasında düzenlenen yarışmada Samsun’daki 17 ilçenin 300 ortaokulunda eğitim gören yaklaşık 74 bin öğrenci proje kapsamında “Kanserden Korunma Yöntemleri, Taranabilir Kanserler ve Tarama Merkezleri” ile ilgili kolaj ve 3 boyutlu görsel tasarımlar hazırlayarak yarışmaya katıldılar. Yarışmaya katılan öğrenciler aynı zamanda da yakınlarını kanser taramaları için Toplum Sağlığı Merkezleri ve Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezlerine (KETEM) yönlendiren yarışmalardan ek puanlar aldılar. Dereceye giren öğrenciler hediye çekleri ve bisikletle ödüllendirildi.

Serra Otel’de yapılan ödül törenine Samsun Valisi İbrahim Şahin, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, İl Sağlık Müdür Dr. Yusuf Köksal, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr. Dursun Mehmet Mehel, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Samsun İl Müdürü İsmail Kasapoğlu, okul müdürleri, sağlık personelleri, öğrenciler ve velileri katıldı.

Törenin kapanış konuşmalarından önce kürsüye çıkan Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü Kanser Birimi Hekimi Dr. Elif Özkaya, yürütülen proje hakkında bilgiler verdi.

300 OKULDA 74 BİN ÖĞRENCİ

Proje sunumunun ardından konuşan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “300 okulda 74 bin öğrenci ile biz bu çalışmayı yaptık. Amacımız kanserin önlenebilir ve tedavi edilebilir ölümcül bir hastalık olduğunu ailelerimize anlatabilmekti. Bunu KETEM’e getirilen ebeveyn sayılarından anlıyorum. İnşallah önlenebilir olan bu kanser temamız sadece bu ayla sınırlı değil, 365 gün aklımızda olmasını temenni ediyorum. Bu projeyi her yıl yapmayı düşünüyoruz” dedi.

“TOPLUM SAĞLIĞINA YÖNELİK ÇALIŞMALARA DESTEK VERİYORUZ”

Yerel yönetim olarak çalışmalarını halk sağlığına yönelik kurumsal işbirlikleri içersinde yaptıklarını belirten İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Sağlık, insan hayatında hiçbir kavramla yeri değiştirilemeyecek ehemmiyete sahiptir. Sağlık, bir insan için önemli olduğu kadar huzurlu bir toplum için de son derece önemlidir. Çünkü bireyleri sağlıklı olan toplumlar sağlıklı olabilir ve gelişim gösterebilir. Kalkınmış ve gelişmiş bir millet olma yolu, toplumun sağlıklı bireylerden oluşmasını sağlamakla mümkündür. Günümüzde insan sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin artması sağlık konusunda daha bilinçli olmayı gerektirmektedir. Bu konuda gerekli bilincin oluşturulması için toplumun tüm kesimlerine büyük görevler düşmektedir. Ülkemizde halk sağlığına yönelik sağlık sorunlarıyla ilgili önleyici tedbirlerin alınmasındaki çalışmalar daha geniş kitlelere ulaşarak en verimli sonuçları alınabilmektedir. Soruların çözümüne ve sonuçlarına yönelik uygulama ve değerlendirmelerin yapıldığı çalışmalar sağlık sorunlarının erken dönemde belirlenmesini ve çözümlenmesini getirecektir. Yerel yönetim olarak çalışmalarımızı halk sağlığına yönelik kurumsal işbirliği ve kampanyalar üzerinden yürütüyoruz. Halk sağlığına yönelik politikalarımız toplumsal duyarlılığın ve bilincin oluşturulmasıdır. İlkadım Belediyesi olarak sorumlu bir kurumsallıkla toplum sağlığına yönelik çalışmalara hayat vermeye devam ediyoruz” diye konuştu.

"SAMSUN İNŞALLAH BİR ÜS OLACAK"

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Samsun Valisi İbrahim Şahin ise, “Samsun’da ilk ve ortaokulda okuyan öğrenci sayısı 242 bindir. Yaklaşık olarak 3’te 1 öğrenciye ulaşılmış. Bu faaliyet ortaokul öğrencileri üzerinde yapıldığı için neredeyse tamamına ulaşılmış. Öğrencilerin yaptığı sergileri de gördüğünüzde bu projenin çok başarılı olduğunu görüyoruz. Özellikle farkındalığın oluşması çok önemlidir. Önümüzdeki yıl bu proje belki ilkokula da yansır. Çünkü ilkokul öğrencilerinin anne babalarını harekete geçirmesi ile anne ve babaların küçük çocuklarını kıramıyor olması hedefe ulaşması noktasında başarılı olabileceğini düşünüyorum. Samsun sağlık kenti şehir olarak biliniyor. Biz şehrimizde sağlıkla ilgili ne kadar çok faaliyet sürdürürsek o kadar iyi olur. Samsun sağlık kenti olacak ama sadece hastaneler olsun, tedavi için buraya gelenler için değil, tam tersine hastanelerde kullanılan ekipmanların da üretildiği bir sağlık kenti olsun istiyorum. Bugün değil, belki 10 sene sonra, belki 20 sene sonra, belki bizler görmeyiz ama Samsun inşallah bir gün cerrahi aletlerin üretildiği bir üs olacak. 2 bin kişi değil, 20 bin, belki 200 bin kişi çalışacak” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından proje kapsamında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.SIRADAKİ HABER