HaberlerTürkiye'de teşkilata 2 milyon dolar

Türkiye'de teşkilata 2 milyon dolar

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi Destek Bağışları Oturumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin teşkilata 2 milyon dolarlık katkıda bulunacağını açıkladı.

Türkiye'de teşkilata 2 milyon dolar

İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi'nin son gününde Destek Bağışları oturumu yapıldı.

Oturumda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve dönem başkanlığını Türkiye'nin devraldığını söyleyerek, 'Burada teşvik olması bakımından maddi bağışta bulunacakların burada açıklarlarsa bu isabetli olur. Açıklayamayacak ülkelerde bunu İslam İşbirliği Teşkilatı'na 3 ay içinde bildirirlerse hayırlı olur. Teşkilat çalışmalarını bütçeye göre yapacaklardır. Türkiye olarak teşkilata 2 milyon dolar bağışta bulunacağız. Bunun 1,8 milyon doları genel sekreterliğe, 100 bin doları insan hakları komisyonuna 100 bin doları İslam Dayanışma Fonu'na olmak üzere toplam 2 milyon dolar gönüllü katkımızı açıklıyoruz. Aidatımızı sürekli olarak ödüyoruz. Şu ana kadar da Türkiye'nin aidat borcu söz konusu değildir. Arzu eden ülkelerin de burada bağışlarını açıklamalarını davet ediyorum' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından söz alan Suudi Arabistan, Endonezya ve Kuveyt heyeti bağışlarla ilgili açıklamayı ikili görüşmelerde yapmak istediklerini söyledi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Bizim inancımızda nafile olan ibadetler gizlidir. Ama farz olan açıktır. Diğerlerini de teşvik etsin. Burada atılan bir adım var ve bu adımda bu bütçeyi güçlü kılabilmek noktasında bir adım atmalıyız. Ya da bağış ortadan kaldırılabilir, aidat sistemiyle bu iş yürütülebilir' dedi.

İİT'ye üye 56 ülkeden borcu olmayan ülkeleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Borcu olmayan 20 ülke. Ama diğer 26 ülkenin aidatını ödeme noktasında bir sıkıntı var. Toplamda genel sekretere ödenmesi gereken miktar 160 milyon dolar. Görünen o ki şu anda başka açıklamak isteyen ülke yok' diyerek sözlerini tamamladı.SIRADAKİ HABER