HaberlerTurizm kenti: Sinop

Turizm kenti: Sinop

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, 'Karadeniz turizminin geleceği Sinop ve Sinop'un geleceği turizm' dedi.

Turizm kenti: Sinop

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, 'Karadeniz turizminin geleceği Sinop ve Sinop'un geleceği turizm' dedi.

Sinop'ta '15-22 Nisan 2015 Turizm Haftası' etkinlikleri kapsamında programlar düzenlendi. İlk tören Sinop Valiliği önünde yapıldı. Törende Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Çelenk töreni sonrasında Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun ile İl Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya'yı makamında ziyaret etti.

Kutlamalar Sinop Halk Eğitim ASO merkezinde devam etti. Programa Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şefaattin Serten, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, 'Küresel ısınma ile turizm profilleri ve hareketlerinin yön değiştirdiği sıcak Akdeniz yerine Karadeniz Bölgesi tercih edildiği, Karadeniz'de ılıman iklimi, bozulmamış koyları ve turizme yatkın insan faktörü ile ilimiz potansiyel konumdadır. Sektörel çalışmalar, turizmin çeşitlenmesi ve 12 aya yayılması noktasında çalışmalarımız hızlandığı ölçüde bir turizm kenti olmamız konusunda hiçbir neden yoktur. Sinop'un kültürel mirasını geleceğe taşıma noktasında yürüttüğümüz projelerle, ilimizin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne alınması ve dünya mirasının ortak izleri olan antik değerlerin turizm ekonomisine kazandırılması noktasında; 9.2 milyon euroluk AB projesi ilce kültürel değerlerimizin UNESCO kriterlerine göre koruma amaçlı planlarının yapılması ve şehrin bu konuda model oluşturması. Tarihi Cezaevi'nin kültürel amaçlı yeniden fonksiyonlandırılması, ilimize çok fonksiyonlu bir kültür merkezi kazandırılması, Balatlar Yapı Topluluğu'nun arkeolojik parka dönüştürülmesi için kazı çalışmalarının sürdürülmesi, kale ve surlarda restorasyon çalışmalarımızla kültürel değerlerimizi turizm endüstrisine kazandırmak istiyoruz. 2008 yılında ilimizde bakanlığımız ve paydaş bakanlık yetkilileri ile gerçekleştirdiğimiz 13. Turizm Çalıştayı'nda 100 turizm sorunu tespit edilmiştir. Eylem planına dönüştürdüğümüz bu turizm sorunlarının bugün gerçekleşme oranı yüzde 85 oranındadır. Bu sorunların en önemlisi; kara, deniz ve hava ulaşımı sorunlarıydı. Sinop turizmde önemli sorunlarını geride bırakmıştır. Sektörel sorunlar ve turizmin 12 aya yayılması sorunları çözmemiz gereken önemli sorunlarımızdır. Karadeniz turizminin geleceği Sinop ve Sinop'un geleceği turizm' diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Sinop ile ilgili slayt görüntüleri izlenildi.SIRADAKİ HABER