Haberler35. İstanbul Fİlm Festivali'nde ödül günü

35. İstanbul Fİlm Festivali'nde ödül günü

35. İstanbul Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.

35. İstanbul Fİlm Festivali'nde ödül günü

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve Akbank'ın desteğiyle gerçekleştirilen 35. İstanbul Film Festivali'nde ödüller sahiplerine verildi.

 

Törende, Altın Lale Ulusal Yarışma Ödülleri için 11 film yarıştı. "Toz Bezi" isimli film, Altın Lale Ulusal yarışmada "En İyi Film", "En İyi Senaryo" ve "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerini aldı.

 

Mustafa Kara'nın yönetmenliğini yaptığı "Kalandar Soğuğu" filmi, "En İyi Yönetmen", "En İyi Erkek Oyuncu", "En İyi Görüntü Yönetmeni" ve "En İyi Kurgu" ödüllerine layık görüldü.

 

Onat Kutlar anısına verilen Altın Lale Ulusal Yarışma Jüri Özel Ödülü'nü "Rauf" filmiyle Barış Kaya ile Soner Caner, "En İyi Özgün Müzik Ödülü"nü, "Tarla" filmiyle Doğan Duru aldı.

 

Ulusal Kısa Film Yarışması'nda "En İyi Kısa Film Ödülü" "Salı" filmiyle Ziya Demirel'e, mansiyon ödülü ise "Cemil Şov" ile Barış Sarhan'a verildi.

 

10 belgeselin yarıştığı Ulusal Belgesel Yarışması'nda "En İyi Belgesel Ödülü"nü, Onur Bakır ve Panagiotis Charamis'in "Hazır Ol" filmi kazanırken, Ayşe Polat'ın "Ötekiler" filmi de mansiyona layık görüldü.

 

Türkiye yapımı 13 filmin yarıştığı "Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü" ise Emre Konuk'un "Çırak" filmine verildi.

 

'AUDENTİA ÖDÜLÜ' ÖDÜLÜ İLK BİR KADIN YÖNETMENE

 

Dünyada ilk kez 35. İstanbul Film Festivali kapsamında, bir kadın yönetmene verilen "Audentia Ödülü", Anca Damian'ın "Sihirli Dağ" filminin oldu.

 

Uluslararası Yarışmada En İyi Film Ödülü "Bin Başlı Canavar" ile Rodrigo Pla'ya, Jüri Özel Ödülü Brady Corbet'in "Bir Liderin Çocukluğu" filmine verildi.

 

"FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü"ne, Sinemada İnsan Hakları bölümünde gösterilen filmlerden, İtalyan yönetmen Jonas Carpignano'nun "Akdeniz" filmi, mansiyon ödülü ise Kolombiyalı yönetmen Ciro Guerra'nın "Yılanın Kucağında" filmi layık görüldü.

 

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) tarafından verilen, Ulusal Kısa Film Ödülü "Jamais vu" ile Levent Türkan'ın, Ulusal Yarışma Ödülü, "Ana Yurdu" ile Senem Tüzen'in, Uluslararası Yarışma Ödülü de "Ansızın" filmiyle Aslı Özge'nin oldu.

 

TÜRKER İNANOĞLU'NA ÖZEL ÖDÜL

 

Törende ayrıca Türk Sineması'nın emektar isimlerinden Suzan Avcı, yapımcı Şerafettin Gür, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm ve oyuncu Perran Kutman, "Sinema Onur Ödülleri"ni aldı.

 

Tözüm, Hülya Koçyiğit'ten ödülünü almadan önce yaptığı konuşmada, "50 sene tiyatro, 60 sene dublaj yaptım ama bu alkışı hep çok sevdim. Benim 76. sanat yılım. Onun için" şeklinde konuştu.

 

Şerafettin Gür'e ödülünü takdim eden Fatoş Güney, Yılmaz Güney'in filmlerinin sadece festivallerde gösterildiğine vurgu yaparak, "Umarım artık 25 yıldır Yılmaz Güney üzerinde süren gayri resmi sansür kalksın da onun önemli filmlerini, televizyonlarda, sinemalarda izleyebilelim, görebilelim. Karanlık günlerin aydınlığa çıkacağı umuduyla, Yılmaz Güney'in de sinema durdukça yaşayacağı düşüncesiyle, onu bir kez daha sevgiyle anıyorum" ifadelerini kullandı.

 

Kutman da kendisini konsevatuvara annesinin kaydettirdiğinin altını çizerek, ödülü kazandığına en çok annesi adına mutlu olduğunu belirtti.

 

Festivalin bu yılki Sinema Onur Ödülü sahiplerinden, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ünlü yönetmen Ülkü Erakalın'ın ödülünü, oğlu Murat Erakalın aldı.

 

Gecede ayrıca, meslek hayatının 60. yılında Türk sinemasına katkılarından dolayı Türker İnanoğlu'na özel bir ödül verildi.

 

Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Müjde Ar ve Süleyman Turan gibi ünlü sinema sanatçılarının katıldığı törenin ardından Toz Bezi filminin gösterimi yapıldı.

 

Törende ayrıca Zeki Alasya, Sümer Tilmaç, Yılmaz Köksal, David Bowie, Alan Rickman, Başar Sabuncu gibi geçtiğimiz yıl içinde hayatını kaybeden sinemanın usta isimlerinin yer aldığı görüntüler izletildi.

 

Festival kapsamında, 25 bölümde 62 ülkeden 223 yönetmenin toplam 221 filmi gösterildi. Festival 17 Nisan'a kadar devam edecek.SIRADAKİ HABER