HaberlerSTK'lar bu habere dikkat! Tam 1 milyon TL…

STK'lar bu habere dikkat! Tam 1 milyon TL…

Orta Karadeniz Ajansı (OKA) Genel Sekreteri Mevlüt Özen, ilk defa uygulanan 'Sivil Toplum Geliştirme Programı' ile sivil toplum kuruluşlarına (STK) 75 bin TL'ye kadar hibe vereceklerini söyledi.

STK'lar bu habere dikkat! Tam 1 milyon TL…

OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, 2016 yılında hayata geçecek hibeler ve destek programları hakkında açıklamalarda bulundu.

‘Mali Destek Programları’ kapsamında bu yıl turizme ve STK’lara büyük önem verdiklerini vurgulayan Özen, ‘Turizm Altyapı Geliştirilme Programı’na 18 milyon, Sivil Toplumun Geliştirme Programı’na da 1 milyon hibe ve destek vereceklerini ifade etti.

“TURİZM ALT YAPI PROGRAMI’NA 18 MİLYON”

OKA’nın açıldığı zamandan bu zamana yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi veren Özen, turizm alt yapı programına 18 milyon TL destek sağlayacaklarını dile getirerek, “2009 yılından bu yana toplam 500’e yakın projeye toplam 103 milyon lira kaynak sağladık. Eş finansmanlarla beraber yaklaşık 207 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirdik. Amasya, Samsun, Tokat ve Çorum illerinde çalışıyoruz. 2015 yılında 2 parçalı mali destek programına çıktık. Bunlardan birisi ‘Turizm Altyapı Geliştirilme Programı’dır. Diğeri de Sivil Toplumun Geliştirilmesi Programı’dır. Turizm altyapısında 100 tane proje aldık. Sivil toplum geliştirme programı için de 55 tane proje aldık. Bu projelerin ön incelemelerini tamamladık. Okutulabilecek vasıfta, evrakları ve her şeyi tamam olan projelerin değerlendirilmesine başlandı. Önümüzdeki 1,5-2 ay içerisinde hem bağımsız denetim süreci hem yerinde kontrol süreci hem de yönetim kurulu süreçlerinin tamamlanması hedefleniyor. Mayıs ayında yapılacak yönetim kurulu toplantısında karara bağlanması halinde 18 milyonluk turizm altyapı programında, 100 projenin içerisinde yaklaşık 20-30 tanesi bütçe şartlarında desteklenebilir görülüyor. Bağımsız değerlendirme süreçleri devam ediyor. Her proje 2 defa okunuyor. 2’sinin arasında 15’den fazla fark varsa hakeme gidiyor” dedi.

“STK DESTEK PROGRAMI İLK KEZ UYGULANIYOR”

STK destek programının ilk kez ve pilot olarak uygulanacağının altını çizen Mevlüt Özen, bu projenin daha sonraki büyük bütçeli projelere örnek teşkil edeceğini belirterek, “Sivil Toplumun Geliştirme Programı’nda da toplam 1 milyon bütçemiz var. Toplam 55 proje aldık. 75 bin lira maksimum proje başına hibe vereceğiz. Bu hibenin amacı da sivil toplumun geliştirilmesidir. Sivil toplum kurumları, maliyesini, muhasebesini, personel eğitimini, lobi faaliyetlerini, toplum tarafından bilinmesini sağlamak üzere bizim desteğimizle faaliyetler yapacaklar. Ya kendi personelini geliştirecekler ya da paydaşlarına yönelik yapacakları faaliyetlerle kendi etkinliğini arttırma ve toplumda bilinirliğini arttırma gibi faaliyetler yapacaklar. Bu programda da 25- 30 projeye destek verilebileceğini öngörüyoruz. Bu program ilk defa uygulanıyor. Programı pilot olarak yapıyoruz. İleride daha büyük bütçelerle daha değişik şekillerde de uygulanabilir. Temel hedefimiz 4 ilimizde kurulu bulunan insan için, hak temelli çalışan STK’ların ve altyapılarının güçlendirilmesidir. 55 projenin değerlendirilmesi bittiğinde sonuçları açıklayacağız” diye konuştu.SIRADAKİ HABER