HaberlerBu hastalık yılda 400 bin kişiyi etkiliyor

Bu hastalık yılda 400 bin kişiyi etkiliyor

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nuri Cömert, kalp damar rahatsızlıklarından yılda 400 bin kişinin etkilendiğini belirterek, bu hastalığın meme kanserinden daha ölümcül olduğunu söyledi.

Bu hastalık yılda 400 bin kişiyi etkiliyor

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nuri Cömert ve Uzman Fizyoterapist Menekşe Selçuk Cengiz, 12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası dolayısıyla bazı açıklamalarda bulundu.
Dr. Cömert kalp damar hastaları için hayati önem taşıyan uyarılar yaptı.

Kalp damar hastalıklarının Türkiye'de önemli bir hastalık grubu olduğunu ifade eden Dr. Cömert, "Özellikle yıllık 400 bin kişiyi etkileyen bir hastalık. Her 3 kadından birisi kalp hastalığından etkileniyor. 8 kadından birini de kalp hastalığı nedeniyle kaybediyoruz. Meme kanseri güncel bir hastalık olmasına rağmen kalp hastalığı biraz daha ölümcül olabiliyor. Bu hastalık grubunda hastalık ortaya çıkmadan yapılan tedavilerde başarı şansı oldukça yüksek. Obezitenin engellenmesi hareketli yaşam bu hastalığı yenebiliyor" şeklinde konuştu.

Kalp damar hastalıklarında yaşam şansı ve kalitesinin arttığını belirten Dr. Cömert tedavide etkili olan teknolojik gelişmelerden de söz etti.

Özellikle son dönemde eriyen stentlerin popüler olduğunu vurgulayan Dr. Cömert, "Kalp damarı tıkandığında uyguladığımız tedavilerden birisi olan stent tedavisi çok gelişti. Bu stentler 1 yıl boyunca damar içinde yer alıyor ve sonra damar içerisine gömülerek yok oluyor. Kalp kapak hastalıklarında ameliyat olamayacak hasta gruplarında kasık atar damarından girip yapay kalp kapakçığını yerleştirebiliyoruz. Yine kalp deliklerinde şemsiye yöntemiyle kalp deliklerini kapatabiliyoruz. Kalp damar hastalıklarında yaşam kalitesi ve şansı arttı" dedi.

ERKEKLER DE YOGA YAPIYOR

Uzman Fizyoterapist Menekşe Selçuk Cengiz de yoga hakkında bilgi verdi. Cengiz, erkeklerin yoga ile ilgili bir ön yargılarının olduğunu ve bunu kırdıklarını belirterek, "Kalp yogası ile amacımız kalp hastalarının tansiyonu kan yağ düzenlerini sağlamak. Fiziksel olarak rahatlama sağlanınca psikolojik olarak hastalıkla birlikte gelen ruhsal takıntılar da gideriliyor. Kalp hastaları ne yapacaklarını bilemiyorlar ve biz onlara yardımcı oluyoruz. Hayatları daha keyifli hale geliyor. Yogaya katılan hastalarıma misafir gözüyle bakıyorum. Kalp yogası benim misafirlerimi şifalandırma seansımdır. 3 yıldır düzenli katılımcılarım var. Erkek hastalar genelde yogayı sadece meditasyon olarak düşünüyorlardı. Ancak biz bu ön yargıyı yıkıp yoganın tedavici bir etkisi olduğunu anlattık" dedi.SIRADAKİ HABER