HaberlerUluslararası sularda balık avı yapılabilecek

Uluslararası sularda balık avı yapılabilecek

Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, getirilen kurallara uymak kaydıyla, avlanma yasağının başladığı 15 Nisan tarihinden itibaren isteyen balıkçıların uluslararası sularda avcılık yapabileceğini duyurdu.

Uluslararası sularda balık avı yapılabilecek

Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, getirilen kurallara uymak kaydıyla, avlanma yasağının başladığı 15 Nisan tarihinden itibaren isteyen balıkçıların uluslararası sularda avcılık yapabileceğini duyurdu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 2015- 2016 balıkçılık av sezonu kapanışı hakkında bir açıklama yayımladı.

Açıklamada '1 Eylül 2015 tarihinde gırgır avcılığıyla başlayan 2015- 2016 avlanma sezonu, 15 Nisan 2016 tarihi itibariyle tüm denizlerimizde trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağı dönemine girilmiştir. Bakanlığımız, bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususları göz önüne alarak, denizlerimizde su ürünlerinin korunması, avcılığının sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla, tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından su ürünleri avcılığına yasak, sınırlama ve yükümlülükler getirmektedir. Getirilen kurallara uymak kaydıyla; avlanma yasağının başladığı 15 Nisan tarihinden itibaren isteyen balıkçılarımız karasularımızın bitişiğindeki uluslararası sularda avcılık yapabileceklerdir. Ayrıca Su Ürünleri Avcılık Tebliği ile getirilen düzenlemelere uyulması şartıyla uzatma ağlarıyla su ürünleri avcılığı dönem boyu serbesttir. Avlanma sezonu içerisinde, getirilen düzenlemelere aykırı hareket edenler hakkında 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında idari para cezası, ruhsat tezkerelerinin askıya alınması, ürünlere ve avlanma araçlarına el konulması gibi yaptırımlar uygulanmıştır. Su ürünleri denetiminden sorumlu kurumlarla yakın işbirliği içerisinde yürütülen denetimler; denizlerde ve içsularda, balıkçı gemilerinde, karaya çıkış noktalarında, yol güzergahlarında, balık hallerinde ve perakende satış yerlerinde gerçekleştirilmektedir. Av yasağı boyunca yasak olan herhangi bir istihsal ürünün kullanılmaması gerektiği belirten açıklamada, av yasağının çok olumlu katkıları olduğunu belirtildi. Yasaklarla geleceğe yatırım yapıldığı; avlanma yasağı süresince istihsali yasaklanan su ürünlerinin her ne suretle olursa olsun satışı, nakli ve imalatta kullanılması ile avlanma yasağı süresince gemilerde ve istihsal yerlerinde her türlü av malzemeleri, teçhizat, alet, edevat ve yemlerle takımların bulundurulmaması gerektiği ifade edilmiştir. Ayrıca İdeal avcılığın dengeli avcılık olduğu, aşırı ve kuralsız avcılık, geleceğimizin ve çok önemli bir zenginliğimizin yok edilmesi anlamına geldiği, iyi bir gelecek için avlanma usul ve esaslarına uyulması gerektiği, amacın, günü kurtarmak değil, geleceği kurtarmak olması gerektiği ifade edilmiştir' denildi.SIRADAKİ HABER