HaberlerKansere şifa, müzeye görsel

Kansere şifa, müzeye görsel

Balıkçı Kenan ismiyle tanınan Kenan Balcı, av sezonu süresince yakalanan köpek balıklarının etlerinin kanser hastalarına dağıtıldığını belirtti. Şifalı köpek balığının iskeleti ise, Türkiye'de tek olan Deniz Canlıları Müzesi'nde sergilenecek.

Kansere şifa, müzeye görsel

Av sezonunda yakalanan köpek balıklarının etleri kanser hastalarına dağıtıldı. Şifalı köpek balığının iskeleti ise, Türkiye'de tek olan Deniz Canlıları Müzesi'nde sergilenecek.

Balıkçı Kenan ismiyle tanınan Kenan Balcı, bu balık sezonunun sonunda da her zaman olduğu gibi tuttuğu farklı balık çeşitlerini Deniz Canlıları Müzesi'ne ekleyecek.

Konuyla ilgili konuşan Kenan Balcı, "Yaklaşık 30 yılı aşkın süredir Deniz Canlıları Müzesi'ni büyüterek devam ediyoruz. Bu balık sezonu boyunca da yakalanan müzelik balıklar var. Bunlar arasında en büyüğü karasularımızda şimdiye kadar görülen yaklaşık 2 ton ağırlığında, 5 metre boyunda, en küçüğü 3 metre boyunda, 500 kilo ağırlığında 10 tane köpek balığının yanı sıra fener balığı, orkinos, domuz balığı, yılan balığı gibi bir çok çeşit bulunmaktadır.Deniz Canlıları Müzesinin bu yeni sakinlerinden köpek balığının etini iyi geldiği bilinen kanser hastalarına dağıttık. Kalan iskeleti ise müze için gerekli işlemlerden geçirerek son aşamasına geldik. Artık bu aşamadan sonra müzedeki yerlerini alacaklardır" diye konuştu.

TÜM ÇEŞİTLER BU MÜZEDE

Dünyada ilk Türkiye'de tek olan bin 500'den fazla balık çeşidinin yer aldığı Deniz Canlıları Müzesini nasıl oluşturduğunu da anlatan Balıkçı Kenan Balcı, "Balıkçı tezgahıma zaman zaman gelen öğrenciler öğretmenlerin verdiği ödev doğrultusunda farklı balık çeşitleri hakkında bilgi alıp görmek istiyorlardı. Ancak bazı balıklar mevsimlik olduğundan tezgahlarda yer almıyordu. Ben de bu balıkları nasıl saklarım diye düşünürken araştırırken,deneme yanılma yöntemiyle mumyalamaya başladım. Aradan yaklaşık 30 yıl geçti ve bugün Türk karasularında görülebilecek bin 500'den fazla balık çeşidini Deniz Canlıları Müzesi'ne kazandırdım. Burada kalamardan, ahtapota, köpek balığından, kılıç balığına, palamuttan fenere, vatozdan, orkinosa kadar bin 500 balık türünü görmem mümkün.Her balık sezonu boyunca yakaladığımız ilgi çekici balık türlerini bekletiyor ve sezon bitince hazırlayarak müzemize koyuyoruz" dedi.

MÜZE ÜCRETSİZ

Beylikdüzü'ndeki Deniz Canlıları Müzesi'nin ücretsiz gezilebileceğini hatırlatan Balıkçı Kenan, ziyaretçilerden tek isteğinin denizi korumak olduğunu ifade etti.

Balıkçı Kenan, 'Bu müzeyi oluşturma amacımın arkasında deniz canlılarını tanıtmak ve denizi sevdirmek var. Buraya gelenler ilk önce bir ürperiyorlar sonra merakla her balığı incelemeye başlıyorlar. Sonra da bir hayranlık başlıyor. Bütün bunları görünce ben de mutlu oluyorum. Deniz canlıları müzemizin ziyaretçilerinden tek bir şey istiyorum o da denizlerimizi koruyup burada da bir dünya olduğunun bilincinde olmalarıdır" şeklinde konuştu.SIRADAKİ HABER