HaberlerSamsun'da bu proje hayatı geri saracak

Samsun'da bu proje hayatı geri saracak

Büyükşehir Belediyesi Samsun Kent Müzesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çerçevesinde unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını çocuklarla birlikte oynayacak.

Samsun'da bu proje hayatı geri saracak

Samsun’da geleneksel çocuk oyunlarını tekrar canlandırarak ve çocukların sosyal manada oyun oynamalarını sağlamak için Samsun Kent Müzesi, 23 Nisan tarihinde unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını müzeye gelen çocuklarla birlikte sergileyecek.

Müze bahçesinde yapılacak olan etkinlikte sek sek, dombili, bilye, bilyalı, uzun eşek, birdir bir, mendil kapmaca, deve cüce, tik tak oyunu, üç taş, beş taş, istop, gazoz kapağı, topaç gibi oyunları oynayacaklar.

23 NİSAN’DA MÜZEYE

23 Nisan günü bütün çocukları Kent Müzesi’ne beklediğini belirten Çamaş, “Günümüzde insanlar doğup büyüdükleri sokakların, üzerinde yürüdükleri caddeleri çok büyük bir özlemle anıyorlar. Çocukluğumuzdaki oyunları hepimiz unuttuk. Şimdiki çocuklarımızda unuttu. Elektronik çağın üzerimize yüklediği büyük baskılar, bizim sahip olduğumuz geleneksel kültürümüzün unutulması için önemli bir vesile olarak karşımızda duruyor. Biz bütün bunların yeniden hayata geçirilmesi için çocuklarımızın ağabeylerinin, amcalarının, babalarının, dedelerinin, ninelerinin çocukluğunda oynadığı oyunları tekrar yaşayabilmeleri için önemli bir proje olarak görüyoruz. Geleneğimizi geleceğe taşımak için yapmış olduğumuz çalışmalar bununla sınırlı değil. Samsun Kent Müzesi özellikle dünya ölçeğinde elde etmiş olduğu başarı ile aslında omuzlarında büyük bir sorumluluk hissediyor. Türkiye’de Avrupa Müze Akademisi tarafından dünyanın en iyi müzesi arasına seçilen tek müzeyiz. Bu sorumluluk bize Türkiye’deki müzecilik anlayışının yeni bakış açısıyla değerlendirilmesi, yeni müzecilik anlayışının yeni Türkiye için kilometre taşı olarak görev üstlenmesi sorumluluğunu da üstleniyor. İşte biz kültür öncelikli yeni Türkiye ve bu yeni Türkiye’de oluşacak olan kültürel altyapının oluşturulması için de Kent Müzemize önemli bir sorumluluk ve misyon yüklüyoruz. Onun için eğer görmeyenlerimiz varsa, bilmeyenlerimiz varsa, dedelerinden, ninelerinden, komşularından, çocukluk hatıralarından, bu şehrin tarihinden, kültüründen, sosyal hayatından bir şeyler görmek isteyenler varsa Kent Müzemize gelsinler. Hele hele geleceğimizin teminatı şehrimizi, ülkemizi, milletimizi hatta dünyamızı devredeceğimiz çocuklarımızın bayramında geleneksel oyunlarımızla nostalji yaşamak, geçmişe doğru yolculuk yapmak için herkesi 23 Nisan günü Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesine bekliyoruz” diye konuştu.SIRADAKİ HABER