HaberlerRuj kanserden koruyor

Ruj kanserden koruyor

Dermatoloji Uzmanı Dr. Engin Kocabaş, rujun dudağı güneş ışınlarından koruduğunu ve düzenli kullanım sayesinde alt dudak deri kanserlerinden koruyabileceğini söyledi.

Ruj kanserden koruyor

Dermatoloji Uzmanı Dr. Engin Kocabaş, rujun cildi güneş ışınlarından koruduğunu belirterek düzenli kullanılması halinde alt dudak kanserini önleyebileceğini belirtti.

Kocabaş, güneş koruyucularının etki ve sürelerinin kısa olduğunu söyledi. Koruyucu kremlerin etkilerinin ortalama üç saat olduğunu ifade eden Kocabaş, 'Güneş koruyucu kullananlar her üç saatte bir koruyucuyu yenilemeli. Denizden her çıkıldığında koruyucu tekrar sürülmelidir; çünkü su ve sudan çıktıktan sonraki kurulama vücudumuzdaki koruyucu katmanı alır' dedi.

Cilt bakımının sabunla, jelle yapılabileceğini; ancak bu maddelerin cildi koruyamayacağını anlatan Dr. Kocabaş, 'Jel tarzı temizleyicileri biz temizlik için ve cildin yağ dengesi için nemlendiriciyle beraber öneriyoruz. Tabi bu tarz ürün alınırken cilde uygunluğuna dikkat edilmelidir. Cilt bakımı ve korumasına önem verilmelidir. Çünkü deri kanseri kendini göstermeye başladığında kişi 'Keşke önceden gereğini yapsaydım' diyor. Bunun denmemesi için önceden önlem alınmalıdır' şeklinde konuştu.

Nemlendirici kremlerin içine eskiden güneş koruyucu konulmadığını güneş ışınlarının zararları ve koruyucunun önemi anlaşıldıkça artık nemlendiricilerin içine de koruyucu katıldığını dile getiren Dr. Kocabaş, 'Önemli olan kişinin kolayca taşıyabilmesi her durumda erişebilip kullanmasıdır. Güneş koruyucu bir kozmetik ürünü değil bizi koruyan sağlığımızla ilgili bir üründür. Cildimizi koruyan bir katmandır. Kadınlar, 'Makyajın altına da sürebilir miyiz' şeklinde soru yöneltiyor. Güneş koruyucu bu şekilde de kullanılabilir. Hatta bazen bu şekilde yapılması daha iyi olur. Çünkü makyaj bir nevi koruyucudur. Dudak ruju güzel bir korumadır. Çünkü içindeki renk pigmentlerinden dolayı üstten alınan güneş ışınlarından dudağı koruyarak mekanik koruma yapar. Yüzde 100 olmasa da belli seviyede bir koruma sağlıyor. Hatta düzenli kullanımda alt dudak deri kanserleri gelişimi azaltılıyor. Bazı kişiler yaş arttıkça güneşten korunmama gerek yok diye düşünüyor. Ancak bu doğru bir düşünce değildir. Çünkü güneşin zararının yaşla bir ilgisi yok. Her yaşta cilt güneşe uzun süre maruz kalmaktan zarar görür' dedi.SIRADAKİ HABER