HaberlerFİSKOBİRLİK Başkanı fena patladı: Bu adamlar piyasadan silinmeli!

FİSKOBİRLİK Başkanı fena patladı: Bu adamlar piyasadan silinmeli!

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındık tüccarlarına ve sanayicilerine tepki göstererek '2009 yılında söküm istediler, şimdi ise 'üretim artsın' diyorlar aslında o insanların tamamını piyasadan silmek lazım' dedi.

FİSKOBİRLİK Başkanı fena patladı: Bu adamlar piyasadan silinmeli!

Açıklamasında, kelli felli sanayicilerin 2009 yılında Bakanlığa giderek 'Müdahale alımı doğru değildir' dediklerini hatırlatan Bayraktar, 'Ulusal Fındık Konseyi, bilmiyoruz ama nerede hangi ulus? Şimdi bunlar bakanlığa gittiler dediler ki, 'Müdahale alımı doğru değil Türkiye'de üretim fazlası var. Dolayısıyla yeni bir sistem lazım' Biz bunu unuttuk. 2009'da uygulamaya giren stratejinin ana unsurlarından bir tanesi neydi? 'Türkiye'de fındık üretimi fazla, sökülsün' yani biz söküme destek verdik. Ne zaman 2009'da. Ortalama bizim üretimiz o zaman 650 bin ton. Aradan kaç sene geçti 5-6 sene şimdi 2014'den beri 'üretim arttırılmalı' diyor arkadaşlarımız. 5 sene önce sökülsün diyen bir yapı 5 sene sonra eğer 'üretim iki katına çıksın' diyorsa aslında o insanların tamamını piyasadan silmek lazım. Bu kadar ciddi bir hata olabilir mi? Maalesef Türkiye'de oldu. Unuttuk 2009 yılında söküme destek istediler' ifadelerini kullandı.

'DOĞRUDAN DESTEK ÜRETİCİYE YAPILMIŞ YANLIŞTIR'
Doğrudan destek uygulamasına da tepki gösteren Bayraktar, 'Devlet üreticisine karşılıksız para verecekse verebilir ama doğrudan destek müdahale alımına alternatifse doğrudan desteği savunmak bilerek veya bilmeyerek üreticiye yapılan çok ciddi bir yanlıştır. Fındıkta niye fiyat düştü? Çünkü ziraat odaları konuştuğu için düştü. O zaman biri de der ki siyasetçi müdahale etmediği için düştü.Neden düştüğü çok net belli bir, müdahale alımı olmak mecburiyeti vardı ki Türkiye'de fındık gibi bir ürün serbest piyasaya bırakılamazdı. Fındık gibi bir ürün devletin kontrolünden alınarak tuttu dünyada bu konuda daha etkin olan daha güçlü olan sermayenin kontrolüne bırakıldı. Bu niye şimdi ortaya çıktı çünkü 2009 yılından bu yana bu yanlış uygulama ortaya konulduktan sonra Türkiye'de pek fazla fındık olmadı. Olmayınca bunu hissedemedik. Biz zannettik ki seri sistem ve seri üretim zannettik. Bunu çok net söylüyorum; bütün siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, bütün odalar tamamı 2009 yılından bu yana her sene devlet müdahale alımına alternatif olarak bu modele geçtiği halde bu doğrudan destek devam etsin diye hükümete gittiler ve bu üreticiye yapılmış en büyük yanlıştır' diye konuştu.SIRADAKİ HABER