HaberlerDiş etinizi güneşle koruyun

Diş etinizi güneşle koruyun

Baharla birlikte sıcak yüzünü gösteren güneş, D vitamini açısından en önemli kaynaklardan biri. Uzmanlar, D vitamini eksikliğinin diş eti hastalıklarına yol açabileceğini belirtiyor.

Diş etinizi güneşle koruyun

D vitamininin en büyük kaynaklarından olan güneş, diş eti hastalıklarına da iyi geliyor. Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman özellikle yaz aylarının D vitamini alınması için büyük bir fırsat olduğunu söylüyor.

Karaduman, yaz döneminde vücuda D vitamini depolamak gerektiğini belirterek, 'Yaz tatillerinde fırsat buldukça güneşlenmek gerekir. Aksi halde D vitamini eksikliği görülebilir. D vitamini eksikliği vücutta birçok probleme yol açabildiği gibi diş eti hastalığı riskini de arttırabilir' dedi.

Karaduman, D vitamini eksikliği olanlarda diş eti rahatsızlıklarının daha fazla görüldüğünün altını çizerek, 'D vitamini ve diş eti sağlığı arasındaki ilişkiyi gösteren çok sayıdaki çalışmada, D vitamini seviyeleri yüksek olan bireylerde diş eti hastalığının daha az görüldüğü saptanmaktadır. D vitamini seviyesi düşük olanlarda ise diş eti hastalıklarının daha ilerlemiş olduğu ortaya konulmaktadır' diye konuştu.

Özellikle ilerlemiş derecede diş eti rahatsızlığı yaşayanların vücuttaki D vitamini seviyelerini kontrol ettirmelerinin önemine değinen Yrd. Doç. Dr. Karaduman, 'İlerlemiş diş eti hastalığı olan bireylerin D vitamini düzeylerini kontrol ettirmeleri ve güneş yanığı olmadan orta düzeyde güneş ışığı almaları gerekir. Bu, diş eti hastalığını tedavi eden bir yaklaşım değildir. Ancak sağlıklı dozlardaki güneşlenme ile diş eti hastalıklarının daha kötüye gitmesi engellenebilir' ifadelerini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman diş eti hastalıklarının önüne geçilebilmesi için günde iki kez diş fırçalama ve ara yüz temizliğinin yanı sıra mutlaka bir uzman tarafından tedavi uygulanmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.SIRADAKİ HABER