HaberlerOKA'dan 3 projeye 18,5 milyon

OKA'dan 3 projeye 18,5 milyon

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Samsun, Amasya ve Çorum'da gerçekleşen 3 güdümlü projenin 18,5 milyon lirasını karşıladıklarını, Tokat'ta gerçekleşecek olan güdümlü projenin de 7-8 milyon lirasını karşılayacaklarını ifade etti.

OKA'dan 3 projeye 18,5 milyon

TR83 Bölgesi (Amasya, Çorum, Samsun, Tokat)’inde faaliyetlerini sürdüren OKA, bu 4 şehrin daha çok kalkınması için hazırlanan projelere destek veriyor.

OKA, güdümlü projeler kapsamında projelere Samsun’da 7, Amasya’da 7 ve Çorum’da 4,5 milyon lira destek sağladı. Yakında Tokat’ta gerçekleştirilecek güdümlü proje içinse 7-8 milyon lira arasında bir destek daha sağlayacak. Genel Sekreter Mevlüt Özen, yapımı tamamlanan, yapımı devam eden ve yapılacak güdümlü projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

“SAMSUN FUAR VE KONGRE MERKEZİ'NE 7 MİLYON”

7 milyon lira destek verdikleri Fuar ve Kongre Merkezi’ni 100 binlerce kişinin ziyaret ettiğini vurgulayan OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, “OKA olarak 3 tane güdümlü proje çalışmamız var. 4.sünün hazırlıkları devam ediyor. 1.si Samsun Fuar ve Kongre Merkezi. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, Ondokuz Mayıs Üniversitesi gibi ortaklarımızla beraber 14 milyon liralık bir yatırım yaptık. Bu 14 milyonluk yatırımın 7 milyon TL’sini ajansımız sağladı. Tamamlanan Fuar ve Kongre Merkezi 2 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor. 100 binlerce insanın ziyaret ettiği fuar aktiviteleri burada gerçekleşiyor” dedi.

“ÇORUM TEKNOLOJİ BÖLGESİ’NE 4.5 MİLYON”

Teknoloji Bölgeleri’nin şehirlerin gelişimi açısından çok önemli olduğunun altını çizen Genel Sekreter Mevlüt Özen, “2. güdümlü projemizi Çorum’da gerçekleştirdik. Çorum Teknoloji Bölgesi’ni kurduk. 6 milyonluk bir yatırım. 4.5 milyonunu biz verdik. 1.5 milyon TL’yi de paydaşlarımız kendileri sağladılar. Teknoloji Bölgeleri çok önemli, burada yenilikçi faaliyetler gerçekleşecek. KOBİ’ler, kurumlar ve kuruluşlar buralardan yer alıyorlar. Personellerinin bir takım teşviklerinden de yararlanarak buralarda yüksek teknolojinin geliştirilmesine katkı sağlamaya çalışıyorlar” diye konuştu.

“AMASYA YEŞİLIRMAK PROJESİNE 7 MİLYON”

Destekledikleri bu güdümlü proje ile Amasya’da yüzen restoranların olacağını dile getiren Mevlüt Özen, “3. güdümlü projemizin şu anda Amasya’da inşaatı devam ediyor. Yeşilırmak Nehri’nin şişirilmesi, yenilenebilir enerji üretmesi ve çevresine turizm cazip alanı oluşturulması projesi. Amasya Belediyesi ve Amasya İl Özel İdaresi ile birlikte uygulanıyor. Toplam bütçe 16 milyon lira. Biz bunun 7 milyon lirasını vereceğiz. İnşaat bittiğinde, Amasya Yalı Boyu’nda kayıkların gezeceği, yüzen restoranların olacağı, çevre düzenlemesinin olacağı, kendi enerjisini kendisinin üreteceği son derece modern bir şehir düzenlemesi olacak” şeklinde konuştu.

“TOKAT ÇEVRE DÜZENLEMESİ PROJESİNE 7-8 MİLYON HİBE VERİLECEK”

Tokat’taki güdümlü projenin de yakında faaliyete geçeceğini belirten Özen, “4. güdümlü projemizin çalışmaları Tokat ilimizi kapsıyor. Projenin adı, Tokat’ta Kent Meydanı Düzenlemesi ve Turizm Cazibe Alanı oluşturulmasıdır. Bu projenin fizibilitesi bitti. Uygulama projesi tamamlanmak üzere. Projenin Bakanlıkça da onaylanması halinde burada da çok ciddi bir yatırım gerçekleşecek. Toplam bütçesi 30 milyon civarında. Bunun 7-8 milyon lirasını ajansımız karşılayacak. Bu projeler çok önem verdiğimiz projeler arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.SIRADAKİ HABER