HaberlerÖğrenciler için 'Çorba günü'

Öğrenciler için 'Çorba günü'

Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde daha önce de bir çok projeye imza atan, yılın öğretmenleri arasına giren Dilek Livaneli şimdi de başlattığı 'çorba günü' uygulaması ile öğrencilerini hazır gıdalardan uzak tutmaya çalışıyor

Öğrenciler için 'Çorba günü'

Samsun'un Çarşamba İlçesi'ne 15 kilometre uzaklıktaki Kumköy İlkokulu'nun tek öğretmeni olanDilek Livaneli, öğrencileri öğle aralarında hazır gıdalar yemesin diye haftanın üç günü velilerin hazırladığı çorbaları ikram ediyor.

HAFTANIN 3 GÜNÜ ÇORBA
Haber Gazetesi'nde yer alan habere göre, Livaneli, yaptığı açıklamada, Kumköy İlkokulu'nun dört sınıflı birleştirilmiş bir köy okulu olduğunu, kantin ve yemekhanesinin olmadığını söyledi. Öğrencilerinin beslenme saatinde ve öğle tatilinde evden getirdikleri yiyeceklerle beslendiklerini belirten Livaneli, "Tabi çocuklar ister istemez kuru gıdalara yönlendiriliyorlardı. Hem anne, hem öğretmen olarak çocukların marketten, bakkaldan çok fazla ürünler almalarını istemiyoruz. Dolayısıyla, buna nasıl bir çözüm üretelim, diye düşünürken, neden çorba günleri yapmayalım, dedik ve haftanın üç günü okulda hem ana sınıfımıza hem de ilkokul bölümümüze bir çorba günü projesi yapmaya karar verdik."

KURU GIDAYA SON
Annelerin ilk başta çorba gününe tepki gösterdiklerini fakat sonra haftanın üç günü yerine her gün yapılmasını istediklerini anlatan Livaneli, "Haftanın üç günü anneler çorbaları yapıp sıcak sıcak öğle saatinde getiriyorlar. Biz de çocuklarımıza ikram ediyoruz. Çorba çocukların çok hoşlarına gitti. Bundan önce hep ekmek arası, tostlar, kuru gıdalar geliyordu" dedi.

OKUMA-YAZMA BİLMEYEN YOK
Annelerin okula dahil edilmesinin okuma-yazma kurslarıyla başladığını belirten Livaneli, şunları kaydetti: "İki yıl boyunca okuma-yazma bilmeyen kadınları okula dahil edip okuma-yazma öğrettim. Şu anda okuma yazma bilmeyen velim yok. Dolayısıyla bu etkinlikler hem kadının eğitimi hem kadının sosyal faaliyetlere katılması şeklinde devam etmekte. Yine aynı şekilde annelere özel bir kitaplık oluşturduk. Okuma-yazma eğitiminin dışında annelerde okuma aşkını depreştirmek adına sadece kütüphaneler haftasında değil her hafta ya da on günde bir annelerin kitaplığımızdan kitap almasını sağladık. Bu çocukların da annelerini rol modeli olarak alıp okuma saatleri düzenleme, evde annenin kitap okuyup çocuğunun ona katılması şeklinde devam etti. Bu da aramızda çok güzel bir etkileşim yarattı."SIRADAKİ HABER