HaberlerSamsun'un özel öğrencilerinden özel gösteri

Samsun'un özel öğrencilerinden özel gösteri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında, Samsun'un özel öğrencilerinin sergilediği halk oyunları gösterisi büyük beğeni topladı.

Samsun'un özel öğrencilerinden özel gösteri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri Samsun'da sabah saatlerinde Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başladı. Program daha sonra Valilikteki makam devir teslim töreni ile devam etti. Atakum Mimar Sinan Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Beyza Gümüş, 23 Nisan dolayısıyla Samsun Valisi İbrahim Şahin'den görevi devraldı. Beyza Gümüş, gerçekten vali olduğu takdirde Samsun'daki ulaşımı daha hızlı bir hale getirmek için çalışma sarf edeceğini söyledi.

Etkinlikler daha sonra Batı Park İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadı'nda devam etti. Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın mesajının okunması ile sürdü. Günün anlam ve önemi hakkında halka hitap eden İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, 'Milli birlik ve beraberlik duygularıyla coşan ve güçlenen milli iradenin temsil edildiği TBMM'nin açılışının 96. yıl dönümüne ulaşmanın heyecanıyla bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı daha sevinçle ve coşkuyla kutluyoruz. Milletimizin çelikleşmiş iradesinin, mücadele azminin, özgürlük tutkusunun ifadesi olan meclisimin açıldığı 23 Nisan 1920, tarihimizde bir dönüm noktasıdır. O gün galip devletlerin hesaplarını bozacak tek bir güç vardı. O da bu milletin ta kendisi idi. Emperyalist güçlere karşı Tük milletinin iradesini temsil eden 1. Büyük Millet Meclisi açıldı. 23 Nisan, milletin kendi kaderini kendi eline aldığı, var olma ve yok olma savaşını verdiği imanı tam kahraman bir ulusun şaha kalktığı haklarını kazanarak egemen olduğu, bunu bütün dünyaya ilan ettiği ve bir milletin ayağa kalkarak özgürlük bayrağını açtığı gündür' dedi.

MÜLTECİ ÇOCUKLAR RENK KATTI

Konuşmanın ardından etkinlik, şiir ve eğlence gösterileri ile devam etti. Bu sene ilk kez Irak, Suriye ve Afganistanlı mültecilerden oluşan Samsun Kazım Özdemir İlkokulu öğrencileri kendi yörelerine ait halk oyunları gösterisi düzenledi. Yine bu sene ilk kez olarak özel eğitim alan öğrencilerden oluşan 10 kişilik zihinsel engelli öğrenciler halk oyunu gösterisi sergiledi. Özel öğrencilerin sergilediği halk oyunu gösterisi herkes tarafından büyük beğeni topladı.

Özel öğrencilerin bu etkinlikte yer almasının çok doğru bir davranış olduğunu ifade eden Türkiye Gençlik Vakfı Koordinatörü Özlem Temiz, 'Daha önceden etkinliklere katılmayan öğrencilerin bu seneki 23 Nisan etkinliklerine katılması bizleri çok mutlu etti. Samsun Valiliği'ne bu noktada teşekkür ediyoruz. Bu sene bir farklılık olsun ve özel çocukların da gösterilerini sergileyelim dediler. Türkiye Gençlik Vakfı olarak özel eğitim merkezi çocuklarımızı, halk oyunlarına çalıştırarak gösteri hazırladık. Çok yoğun bir izleyici kitlesi vardı. Herkes keyif aldı. En azından diğer çocuklarla kaynaşma ortamları burada bir araya geldi. İnşallah bundan sonraki 23 Nisan etkinliklerinde daha fazla özel çocuğun bir araya gelmesiyle hep birlikte kutlanır' diye konuştu.
23 Nisan etkinliklerine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kaymakamlar, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ve çocuklar katıldı.
Etkinliklerin sonunda Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrencilere toplam 710 bisiklet dağıtıldı.SIRADAKİ HABER