Taksim Gezi Parkı halka açıldı

İstanbul Valisi Mutlu, Taksim Gezi Parkı nın açıldığını belirterek İstanbullular ın tamamına ait olan bir parkın İstanbullularla buluşma vaktidir dedi.\r\n

Taksim Gezi Parkı halka açıldı
\n  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim Gezi Parkı nın açıldığını belirterek, 7 den 70 e, yani İstanbullular ın tamamına ait olan bir parkın İstanbullularla buluşma vaktidir. Dolayısıyla bundan sonra halkımızı, insanlarımızı, çocuklarımızı, yaşlılarımızı, ailelerimizi birlikte gezmek üzere buraya davet ediyoruz dedi. 
\n
\n  
\n
\n İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Gezi Parkı nda incelemede bulunan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu,, burada Büyükşehir Belediyesi tarafından son düzenlemelerin yapıldığını söyledi. 
\n
\n  
\n
\n Düzenlemeyi yerinde görmek amacıyla inceleme gezisi yaptıklarını anlatan Mutlu,  çalımalarla parkın, halkın ziyaret etmesi noktasında mükemmel hale getirildiğini gördüklerini kaydetti.
\n
\n  
\n
\n Vali Mutlu, şöyle devam etti: 
\n
\n  
\n
\n Bu nedenle öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine gerçekten yürekten teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum. Ağaçlarla, çiçeklerle, fıskiyelerle süslü böylesine güzel bir mekan. Adeta zaten kendisi bir cennetten köşe. İstanbulumuz a da yeni bir cennet köşe kazandırılmış intibasını veriyor.  
\n
\n  
\n
\n Bu parkın halk tarafından gezilmesini, ziyaret edilmesini istediklerini kaydeden Mutlu, buranın halk tarafından da çok beğenileceğini ümit ettiklerini söyledi. 
\n
\n  
\n
\n Yapmış olduğumuz geziyle de tüm çalışmaların tamamlandığını gördük. Artık bir eksiği yok diyen Mutlu, zaman içinde görülebilecek bir takım eksikliklerin de Büyükşehir Belediyesi ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince hızla giderilerek sürekli kullanımına hazır hale getirileceğini belirtti.
\n
\n  
\n
\n Mutlu, İstanbul un bu tür mekanlara ihtiyacı olduğunu anlatarak, şunları söyledi:
\n
\n  
\n
\n Hayırlı olsun diyorum.  Şu anda gelecek insanlarımız, 24 saat parkımızı gezecek dolaşacaklar. Aileleri, çocukları ile insanlar gelecekler bu parkı kullanacaklar. Parklar halk içindir. Parklar 14 milyon İstanbullu nun istifadesi içindir. Dolayısıyla toplumumuzun bütün kesimlerinin en yoğun şekilde kullanımına parkımız açıktır. İstanbullular a hayırlı olsun diyorum. 7 den 70 e, yani İstanbullular ın tamamına ait olan bir parkın İstanbullularla buluşma vaktidir. Dolayısıyla bundan sonra halkımızı, insanlarımızı, çocuklarımızı, yaşlılarımızı, ailelerimizi birlikte gezmek üzere buraya davet ediyoruz.  
\n
\n  
\n
\n İftar çadırı söz konusu değil
\n
\n  
\n
\n Vali Mutlu, gazetecilerin gezi parkına iftar çadırı kurulacağına ilişkin sorusu üzerine, bu konuyla ilgili çok fazla spekülasyon yapıldığını ifade etti.
\n
\n  
\n
\n Beyoğlu Belediyesi nin böyle bir çadır kurma faaliyetinin asla söz konusu olmadığını belirten Mutlu, Burada çadır kurulması söz konusu olamaz, olmayacaktır. Elbetteki geleneksel olarak uzun yıllardır belediyelerimizin farklı yerlerde yaptığı gibi yine Beyoğlu Belediyesi nin burada bir ramazan etkinliği var. Buradan gelip geçen birçok insanın istifade etmesi için ramazan ayına mahsus, iftar saatlerine mahsus sadece orucun açılması için bir etkinliği olacak. Ama bu bir çadır kurma ve sürekli olarak çadırda ramazan etkinlikleri yapma şeklinde herhangi bir faaliyet asla olmayacaktır dedi.
\n
\n  
\n
\n Taksim Platformu nun bugün saat 19.00 da parkta toplanacakları yönünde bir çağrısı olduğu hatırlatılan Mutlu, buradaki hedefin halkın parkları kullanması olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
\n
\n  
\n
\n Parklar halkındır. 14 milyon insanımızındır. Bu insanlar arasında en ufak bir ayırım söz konusu değildir. Halk, 14 milyon, çoluğuyla, çocuğuyla İstanbullu hemşerilerimiz parkların gerçek sahibidir. Halklarımızı parklarımızı buluşturmaya çalışıyoruz. Ama halkımıza ait olan parkları, halkın giremeyeceği, halkın huzur ve güvenlik içerisinde istifade edemeyeceği, çocuklarına git yavrum parkta sallan rahat rahat, ben eminim orada Belediye zabıtası var güvenliğinizi sağlayacak denilemeyecek ve  kaygılı bir şekilde burası gene bir gösteri alanına dönüşüyor, dönüştü denilecek  bir tabloya dönüştürülürse bu halka eziyettir. İstanbullu ya eziyettir. Bunu en iyi değerlendirecek pozisyonda olan da İstanbullular dır. İstanbullular halk olarak parkına sahip çıkar. Ama gösteri yapmak isteyen kişilere, daha önceden de ifade ettim. Yasada var olan gösteri yapma, yürüyüş yapma haklarını kullandırma konusunda bize müracat ederlerse izinli olarak hakların kullandırılmasını sağlarım. Ama Valilik makamına, mülki makamlara herhangi bir müracat olmaksızın bu park bize aittir diyerek bir grup kendini bu halkın yerine koyarak gelip de Gezi Parkı nın bizden başka sahibi yoktur, buranın sahibi halk değil, buranın sahibi bir grup bizleriz derse buna müsaade etmeyiz. Bunu açık söylüyorum. Bu parkı, bütün İstanbullulular ın, İstanbul un çocuklarının, yaşlılarının, hanımefendilerinin, beyfendilerinin kullanacağı bir mekan olarak bugün hizmete açıyoruz. Dolayısıyla İstanbul halkına, parka girmeyi engelleyecek tutum ve davranışların asla ve asla oluşmasını arzu etmiyoruz. Bunu hiç istemiyoruz. Ama halen birtakım çağırılar yapıldığı yönünde de değerlendirmelerimiz var. Her çağrı netice itibarıyla  burada bir sıkıntıya bir kargaşaya sebebiyet verecek olursa, bundan sonra İstanbul halkına her gün televizyonlara çıkmak suretiyle ifade edeceğim. Biz halkımızın emrindeyiz. 14 milyon İstanbullu için bu parklarımızı güzide mekanlar olarak muhafaza edeceğiz.
\n
\n  
\n
\n Mutlu, şunları söyledi:
\n
\n  
\n
\n Hukuk dışı toplanmalara yapılan çağrıların tamamı birer suçtur. 2911 sayılı Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına göre herkesin elbette izin almak suretiyle gösteri yapma hakkı vardır. Anayasadaki bu hakkın kullanılmasıyla ilgili biz de gerekli izinleri veririz ama hiç kimse parklarda, umuma açık yollarda, kamu alanlarında bu tür izinsiz gösteriler yapamaz. İzinsiz gösteriye çağrıda bulunamaz. İnsanlarımızı, bu demokrasinin gereğidir diyerek kanunsuz çağrılarla bu güzel mekanlara toplayan kişi, kurum, kuruluşların tamamı gayri yasal bir işlem içerisindedirler. Gezi Parkı nı bugün bu güzellik içerisinde halkın hizmetine sunulmuş olan bu parkı haydi arkadaşlar gösteri yapıyoruz. İzne ihtiyacımız yoktur diyerek bir çağrıda toplamaya çalışanların hepsi açıkça suç işlemektedirler. Zaten bu işlenen suçlar nedeniyle bugüne kadar bu Gezi Parkı, bu haliyle malesef halkımızın istifadesine kapalı tutuldu.
\n
\n  
\n
\n  Eli palalı saldırgan
\n
\n  
\n
\n İstanbul Valisi Mutlu, bir gazetecinin, Eli palalı bir saldırgan vardı. Talimhane de göstericilere saldırmıştı. Bir polis memuru gördü fakat oradan uzaklaştırdı, serbest bıraktı. Onunla ilgili bir yaptırımınız olacak mı? sorusuna, şu yanıtı verdi:
\n
\n  
\n
\n Bunları inceleyip, kayıtlardan değerlendirip gerekli olan takibatların yapılması konusunu, dolayısıyla bütün bunları değerlendirerek çalışıyoruz. Şunu da özellikle söyleyeyim, sanki hiçbir şey yapmamış gibi pek çok spekülatif haberler de çıktı. Emniyet netice itibariyle aynı olay yerinde yapılmış olan şey, bir takım kanallarda çıkmış olan haber, Eli palalı şahıslar var şeklindeki haberin çıkışından 5-10 dakika sonra o şahısların yakalandığını resmi twitter hesabımdan, sizi ve kamuoyunu bilgilendirdim.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da mafya hesaplaşması iddiası: Sokak ortasında öldürüldüSamsun'da mafya hesaplaşması iddiası: Sokak ortasında öldürüldüSamsun'da bıçaklı saldırgan paniğiSamsun'da bıçaklı saldırgan paniğiSamsun'da Tramvaya 'Erdoğan' DüzenlemesiSamsun'da Tramvaya 'Erdoğan' DüzenlemesiDemir: Samsun'u Türkiye'nin Tüm Şehirlerine Örnek Olacak Konseptle İnşa EdiyoruzDemir: Samsun'u Türkiye'nin Tüm Şehirlerine Örnek Olacak Konseptle İnşa EdiyoruzSamsun Altınkaya Barajı'nda ürküten görüntüSamsun Altınkaya Barajı'nda ürküten görüntüFındık fiyatları ne kadar? 31 Ekim Cumartesi il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 31 Ekim Cumartesi il il güncel fındık fiyatlarıArazi anlaşmazlığı yüzünden baba oğul öldürüldüArazi anlaşmazlığı yüzünden baba oğul öldürüldüEşini öldürüp, intihar ettiEşini öldürüp, intihar ettiKızılay Tırları Azerbaycan'a alkışlarla uğurlandıKızılay Tırları Azerbaycan'a alkışlarla uğurlandıSamsun'da kalp krizi geçiren adamın yardımına yetiştiSamsun'da kalp krizi geçiren adamın yardımına yetişti

hızWeb