Burma dan sitelere çözüm önerisi

Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, Planlı Anlar Tip İmar Yönetmeliği ile site yapılaşmasına sekte vurulduğunu, arsa sahibi ve müteahhitlerin mağdur duruma düştüğünü belirtti. Burma nın mağduriyetleri gidermek için önerdiği plan notu, oy birliğiyle günde

Burma dan sitelere çözüm önerisi
\n
\n Büyükşehir Belediye Meclisi nin Temmuz ayı ilk toplantısı Turan Çakır’ın başkanlığında yapıldı. Gündemde bulunan 42 maddenin komisyonlara havale edildiği toplantıda gündem dışı bölümde söz alan Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, yürülüğe giren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’yle ilgili mağduriyetler olacağını öne sürerek hazırladıkları plan notunun gündeme alınmasını talep etti. 
\n
\n  
\n
\n MÜTEAHHİTLER MAĞDUR
\n
\n Eski yönetmeliğin kalkmasının ardından Samsun’da inşaat sektörünü özendiren ve site tipi yapılaşmanın önünü açan 42/1 maddesi’nin de yürürlükten kalktığına dikkat çeken Burma, bir çok müteahhit ve arsa sahibinin mağdur edildiğini belirterek, “Kalkan bu madde ile çağdaş şehirciliğin örneklerinden olan site şeklindeki yapılaşmaya sekte vurulmuştur. İmar durumu alamamış ancak sözleşmesini yapmış müteahhitler ve arsa sahipleri mağdur edilmiştir. Bununla birlikte şehrimizde bazı ilçelerde imar planlarında 42/1 maddesinin değişik uygulaması olan K nizamı ve formülü uygulanmaktadır. Bu durum ise Samsun’un planlarında bütüncülük ve adaletlilik açısından problem teşkil etmektedir” dedi.
\n
\n  
\n
\n YÜKSEK YAPILAŞMAYA
\n
\n İMKAN VERİLECEK
\n
\n Başkan Burma’nın teklif ettiği ve oy birliği ile gündeme alınması kabul edilen plan notunda, “Samsun kent bütünündeki yeşil alanlar, otopark gibi kullanımların parsellerin kendi içinde karşılanması için yapılaşmayı tabanda daraltıp dikine yükseltmeyi özendirmek amacıyla sahiplerinin toplu müracaatları ve muvafakatleri halinde bir imar adasının tamamı üzerinde o adanın parsellerinin inşaat alanlarının toplanmasına veya bir yapı adasının 5 bin metrekareden az olmamak, parsellerin mevcut inşaat alanları toplamını aşmamak, TAKS:0.20’den fazla olmamak koşuluyla değişik yüksekliklerde yapılaşmaya izin verilebilir” ifadesi yer aldı.
\n
\n  
\n
\n İLAVEDE HAKLAR KORUNUP
\n
\n YENİDEN HESAPLANACAK
\n
\n Plan notunun devamında ise Uygulama adanın tamamında yapıldığında 5 bin metrekare koşulu aranmaz.  Adada daha önce eski yönetmeliğıin 42/1 maddesine göre yapılmış bina varsa, adanın geriye kalan kısmındaki birbirine bitişik aparsellerin tamamının birleştirilmesi koşuluyla, asgari pqarsel alanı dikkate alınmadan yumarıdaki açıklandığı şekli ile yapılaşmasına izin verilir. Toplam inşaat alanı katsayısı 1 ve 1 in altında olan yerlerde ve imar planında E ile belirlenmişy parsellerde uygulanmaz.  Bu maddenin uygulanmasıyla parselde birden fazla bina yapılması halinde, binalar arasında mevcut yönetmelikte belirlenen en az yan bançe mesafeslerine uyulacaktır.  Yeni oluşacak imar parselinin cephe aldığı yollardan yapı çekme mesafesi en az 5 metre olacak, bununla birlikte bina yüksekliği ve kat adedinin gereği olan çekme mesafeleri yürürlükteki yönetmelik koşulları dikkate alınarak belirlenecektir. Birleştirilecek imar parsellerinin ayrı ayrı mevcut yapılaşma hakları yürürlükteki yönetmelik koşullarına göre hesaphlanır. Ayrıca eski 42/1 maddesi uyarınca ruhsat almış parsellerin yeniden komşu parsellerle birleştirilerek bu uygulamadanr faydalanması durumunda mevcut inşaat hakları korunacak, eklenen parsellerden gelen inşaat hakları da ilave edilerek yeniden belirlenecektir ibareleri dikkat çekti.
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU  
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n

\n  

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da hava destekli 2 bin 20 polisle huzur uygulaması Adana'da hava destekli 2 bin 20 polisle huzur uygulamasıKastamonu'da ormanlık alanda çıkan yangın güçlükle kontrol altına alınabildi Kastamonu'da ormanlık alanda çıkan yangın güçlükle kontrol altına alınabildiPolisler zorda kalana koştular, ehliyetsiz ve alkollü sürücüleri affetmediler Polisler zorda kalana koştular, ehliyetsiz ve alkollü sürücüleri affetmediler

hızWeb