Samsunlu fişleniyor mu?

KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı nın TÜİK aracılığıyla yaptırdığı araştırmayla halkın inançlarını sorguladığını iddia ederek, Yapılan bu çalışma Anayasa ya aykırıdır dedi\r\n

 Samsunlu fişleniyor mu?
\n Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) arasında imzalanan protokolle Türkiye de Dini Hayata İlişkin Araştırma adı altında halkın inanç özgürlüğünün sorgulandığını iddia eden Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, Halkın inanç özgürlüğü sorgulanıyor, bundan size ne? diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n İNSANLARI FİŞLİYOR MUSUNUZ?
\n
\n Erdoğan, TÜİK tarafından yapılan anketin hane halkının inançlarını sorgulamaya, dini eğilimlerini belirlemeye yönelik olduğunu savunarak, Böyle bir ankete neden gerek duyulduğunu anlamak mümkün değildir. Ankette, Hangi dine mensupsunuz? Kendinize hangi mezhebe ait hissediyorsunuz? Aşağıdaki namazları ne sıklıkla kılarsınız? Vakit namazlarını camide veya mescitte kılar mısınız? Dışarı çıkarken başınızı örter misiniz? Birinden borç almaktansa az faizli kredi çekmeyi tercih eder misiniz? Az olmak kaydıyla yalan söylemek günah mıdır? gibi sorular yöneltilmektedir.  Şimdi  bizde  Diyanet İşleri Başkanlığına, bütün bunlardan size ne? İnsanların inancı Allah’la kendi arasındadır, sizin insanların inançlarını sorgulamaya ne hakkınız var? Siz bu sorgulamayla neyi  amaçlıyorsunuz? İnsanları inançları üzerinden  fişliyor musunuz? diye soruyoruz ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n
\n ANAYASA ÇİĞNENİYOR
\n
\n Anayasanın 15. maddesinin ikinci fıkrasında savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde bile, kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz hükmü bulunduğunu hatırlatan KESK Dönem Sözcüsü Erdoğan açıklamasını şöyle sürdürdü: TÜİK ‘in anketine cevap vermeyenlerin idari para cezasıyla karşı karşıya olması göz önünde bulundurulduğunda, anketi cevaplama zorunluluğu gündeme geleceğinden, bu anlamda TÜİK ve Diyanet İşleri Başkanlığı halkın inançlarını sorguladıkları bu anketi yaparak Anayasayı çiğnemektedirler. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. İnsanların inanç özgürlüğü ve devletin buna müdahalesi laiklik ilkesiyle teminat altına alınmıştır. Sonuç olarak yapılan bu anket halkı huzursuz ederek, adeta insanları inançları üzerinden fişlemeye dönük ve her şeyden önemlisi Anayasaya aykırı bir çalışmadır. Bu nedenle bu anketin hemen sonlandırılması ve şu ana kadar yapılmış anketlerin ise kurulacak bağımsız bir komisyon eliyle imha edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bu çalışmayı düzenleyenler hakkında da devletin kurumlarının yasal işlem başlatması gerekmektedir.  
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da hava destekli 2 bin 20 polisle huzur uygulaması Adana'da hava destekli 2 bin 20 polisle huzur uygulamasıKastamonu'da ormanlık alanda çıkan yangın güçlükle kontrol altına alınabildi Kastamonu'da ormanlık alanda çıkan yangın güçlükle kontrol altına alınabildiPolisler zorda kalana koştular, ehliyetsiz ve alkollü sürücüleri affetmediler Polisler zorda kalana koştular, ehliyetsiz ve alkollü sürücüleri affetmedilerFatsa'da Mevlid Kandili programı Fatsa'da Mevlid Kandili programıÖnceden annesiyle yaşadığı evi benzin dökerek yaktı Önceden annesiyle yaşadığı evi benzin dökerek yaktıÇilingirle girdiği evde eski eşini öldüren zanlı tutuklandı Çilingirle girdiği evde eski eşini öldüren zanlı tutuklandıİstanbul'da terör örgütü DHKP-C operasyonu İstanbul'da terör örgütü DHKP-C operasyonu

hızWeb