MECLİSTE CAMİ TARTIŞMASI

Samsun Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi nde, Atakum İlçesi ne yapılması düşünülen “Protokol Camii”nin yeri konusu tartışmalara yol açtı.\r\n

 MECLİSTE CAMİ TARTIŞMASI
\n  
\n
\n Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi temmuz ayı 3. toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, Atakum İlçesinde bulunan Tarım Lisesi’nin önündeki alana yapılması istenen caminin yeri konusunda tartışma yaşandı. Samsun İl Müftülüğü nün “Protokol Camii” yapımı için önerdiği alana, Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin karşı çıktı.
\n
\n  
\n
\n BURMA: “BİZİM RIZAMIZ YOK”
\n
\n Görüşmelerde ilk olarak söz alan Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, Samsun un nüfusu 550 bin. 1.5 milyon olduğu zaman bu alanları çok arayacağız. Büyük bir camii yapmak istiyoruz. Adının Protokol Cami olmasını asla istemiyor ve hoş da bulmuyorum. Atakum da 55 camimiz var ve 15 e yakın camiye ihtiyacımız var. Büyük eser yapmak güzel bir şeydir. Bunun için seçenekler üretelim. Başka bir yere yapalım. Mesela İlkadım daki eski havaalanına yapılabilir. Bizim emniyet binası, cami ve SGK kurumunun o alana yapılması için rızamız yok dedi.
\n
\n  
\n
\n DEMİRTAŞ: “BU CAMİ BİZİM ORAYA YAKIŞIR”
\n
\n İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Nüfusumuz ikiye katlandığı zaman durum sıkıntılı olacak. Büyük camii Samsun a yakışır. Metin Burma başkanımız ‘eski havaalanı’ dedi. Ben de eski Ruh Sağlığı Hastanesi nin olduğu alanı uygun görüyorum. Kentsel dönüşüm alanını ayarlarken, o alanı da aldık ve protokol cami yapılmasının uygun olacağını belirledik. Ben bu niyetle durumun devam etmesini düşünüyorum. Görsel bakımdan çok mantıklı bir yer olacağını düşünüyorum. Şu anda aklımızdan ve yüreğimizden geçen yer orasıdır. Şu an ki yerden bu yerimizin daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu bizim oraya yakışır diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n TEKİN: “CAMİYE DEĞİL, YER VE ADINA KARŞIYIM”
\n
\n Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, Valilik ve Müftülük istiyor, denildi. AK Parti grubu olarak siz bunu düşünmediniz mi? Ben camiye karşı değilim. Yer ve adına karşıyım. Protokol ayrı, halk ayrı mı olacak? Bu isimi insan kınar. Samsun Valiliği ve İl Müftülüğü nün böyle bir projeyi sunduklarında kınadım. Samsun-Bafra yolu tüm ilçelerin gelip nefes aldığı yer. Camiyi bu tür bir alana yapmaya gerek yok. Başkanlar önerilerini sundular. Camiye karşı çıkan yok dedi.
\n
\n  
\n
\n AK Parti’li Meclis Üyesi Kerami Gürbüz ise tartışmaların uzaması üzerine söz alarak görüşülen maddenin cuma günü görüşülmesini teklif etti. Teklif, Meclis Başkanı Turan Çakır ve üyeler tarafından kabul edildi. Toplantıda ayrıca diğer gündem maddeleri de görüşülerek karara bağlandı.
\n
\n  
\n
\n İHA
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Pamukkale Belediyesinden İl Sağlık Müdürlüğüne destek Pamukkale Belediyesinden İl Sağlık Müdürlüğüne destekTarsus'ta trafik kazası: 6 yaralı Tarsus'ta trafik kazası: 6 yaralıAli Akman 8 maçta 7 gole ulaştı Ali Akman 8 maçta 7 gole ulaştıÇan'da trafik kazası: 1 yaralı Çan'da trafik kazası: 1 yaralıSağlık Bakanı Koca, depremin simgesi İnci'yi ziyaret etti Sağlık Bakanı Koca, depremin simgesi İnci'yi ziyaret ettiDenizli'den giden arama kurtarma ekipleri çalışmalara devam ediyor Denizli'den giden arama kurtarma ekipleri çalışmalara devam ediyor70 yaşındaki adam, depremden 33 saat sonra enkazdan sağ çıkarıldı 70 yaşındaki adam, depremden 33 saat sonra enkazdan sağ çıkarıldı

hızWeb