TMMOB yasasına tepki

Mimarlar Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şubeleri, TMMOB yasasında yapılan değişikliğe tepki gösterdi. Mimarlar Odası Başkanı Selami Özçelik, Bu yasa bir gözdağıdır dedi\r\n

TMMOB yasasına tepki
\n Türk  Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, TMMOB nin yetkilerini kısıtlayan ve Torba Yasa ile geçirilen 3194 Sayılı yasa değişikliği, meslek odalarına bir gözdağıdır derken; EMO Samsun Şubesi Yönetim Kurulu ise, Yok sayılmamıza rağmen bilimin ve tekniğin gücünü her alanda göstereceğiz açıklamasında bulundu.
\n
\n  
\n
\n DAVA AÇTIK DİYE
\n
\n Gezi Parkı nda yapılan düzenlemelerin iptali için Mimarlar Odası nın başvuru yapması üzerine hükümet tarafından, Torba Yasa ile İmar Yasası nın 8. maddesinde değişiklik yapıldığını söyleyen Özçelik, TMMOB, Anayasa nın 135. Maddesi gereğince ve kendi yasasına göre yasal görevlerini yapmaya çalışıyor. Bu görevlerin başında mesleği ile ilgili konularda görüş üretmek, bu görüşleri ilgili kurumlara bildirmek ve sonuç alamadığında dava açmak. Son Gezi Parkı olaylarında parkın iki davası vardı. Yolların belirli bir kısmının alta alınması ve Gezi Parkı nın tamamının Topçu Kışlası ve AVM ye dönüştürülmesiydi. Bu değişikliklere Mimarlar Odası karşı çıkarak dava açtı. İdare Mahkemesi nden çıkan karar ile Mimarlar Odası haklı görüldü ve TMMOB davayı kazandı. Mahkeme kararının ardından Gezi Parkı halkın ziyaretine açıldı. Halka süreci anlatmak ve bilgi vermek isteyen TMMOB üyeleri polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltıların ardından gece yarısı yasa değişikliği yapıldı ve TMMOB a gözdağı verildi. Açıkca Siz bu işlere karışmayın yoksa içeri alırız denildi diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n YAPILAN SAYGISIZLIK
\n
\n Özçelik açıklamasını şöyle sürdürdü: TMMOB yasasında bir değişklik yapılmadı ancak 3194 Sayılı İmar Yasası nın 8. Maddesi nde değişiklik yapıldı ve TMMOB etkisiz hale getirildi. Bununla beraber yaptığımız işler kısıtlandı. Yapılan değişiklik ile projelerin odalar tarafından incelenmesinin önüne geçildi. Mimarların yaptığı projeler Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre sanat eseridir. Projeyi gerçekleştiren mimardan izin alınmadan değişiklik yapılamaz. Ancak bu değişiklikle mimarın onayı olmadan da değişiklik yapılabilecek. Belediyelerde oluşturulan Estetik Kurul dan verilen karar ile mimarların yaptığı projeler sanat eseri sayılacak. Bu hem mesleğe hem de mimarın eserine saygısızlıktır. Hem ekonomik olarak Mimarlar Odası nı çökertme gayreti var, hem de odaların çelişmesini sağlamak amacıyla bu çalışma yapıldı.  
\n
\n  
\n
\n DEMOKRATİK TOPLUMA  SALDIRI
\n
\n Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şubesi Yönetim Kurulu nun yaptığı açıklamada ise, Gece yarısı TMMOB ve odalarımıza karşı yapılan operasyonun asıl anlamı, demokratik topluma yapılan bir saldırı niteliği taşımasıdır.  Uzunca bir süredir meslek odalarımızın ve diğer tüm demokratik kitle örgütleri yok sayılmaktadırlar. Varlığımızı doğrudan ilgilendiren bir konuda gece yarısı getirilen bir önergeyi hırsla, hınçla, kinle yasalaştırmak, AKP İktidarının demokrasiyi rafa kaldırdığının göstergesidir. Artık bundan sonra bu siyasal iktidardan demokratik adımlar beklemenin, mesleğimiz, meslektaşlarımız ve kamu yararına düzenleme yapacağı sanısına kapılmanın yeri yoktur. Odalarımızın mevzuatına, kararlarına, uygulamalarına, sözüne karşı iktidar tarafından yürütülen yok etme çabasını boşa çıkartacağız. Madem bizleri yok saydılar, biz de kendimizi, üyelerimizin gücü, bilimin ve tekniğin gücü ile sokakta, mahkemede, şantiyede, çalışma alanlarında var etmeye devam edeceğiz ifadeleri kullanıldı.
\n
\n  
\n
\n UYGULAMA GERİ ÇEKİLSİN
\n
\n Samsun Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan ise, İmar Kanunu’nda yapılan değişiklik, asıl olarak TMMOB ve TMMOB’a bağlı odaların mesleki denetim yetkilerini kaldırarak ve finansal kaynaklarına müdahale ederek TMMOB’u işlevsizleştirmeye, adeta bir dernek statüsüne indirgemeye yöneliktir. Samsun Eczacı Odası olarak meslek örgütlerini zayıflatacak, etkisizleştirecek ve işlevsizleştirecek girişimlerin demokrasiye ve örgütlenme özgürlüğüne büyük bir darbe vurmak anlamına geleceği gerçeğini göz önünde bulundurularak, TMMOB’a yönelik bu düzenlemenin bir an önce geri çekilmesini talep ediyor, TMMOB ile dayanışma içerisinde olduğumuzu ilan ediyoruz dedi.
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Fındık fiyatları ne kadar? 22 Ekim Perşembe il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 22 Ekim Perşembe il il güncel fındık fiyatlarıSamsunspor'un rakibi Covid 19Samsunspor'un rakibi Covid 19Başına taşla vurup öldürdü, kayalıklardan attıBaşına taşla vurup öldürdü, kayalıklardan attıSamsunspor'da vasat oyun, iyi sonuçSamsunspor'da vasat oyun, iyi sonuçSamsun'da 7 kilo esrarla yakalanan 3 kişi tutuklandıSamsun'da 7 kilo esrarla yakalanan 3 kişi tutuklandıSamsun'da bu öğretmenlerin hakları ödenmezSamsun'da bu öğretmenlerin hakları ödenmezAydın'da silahlı saldırı, otopark olarak kullanılan arsada kurşunlanan şahıs hasAydın'da silahlı saldırı, otopark olarak kullanılan arsada kurşunlanan şahıs hasYola düşen saman balyaları faciaya neden oluyordu Yola düşen saman balyaları faciaya neden oluyorduİstanbul'da DAEŞ operasyonu İstanbul'da DAEŞ operasyonuİstanbul'da DAEŞ operasyonu İstanbul'da DAEŞ operasyonu

hızWeb