İLKADIM A AVRUPAİ SİSTEM

Samsun İlkadım Belediyesi, Karadeniz de bir ilki gerçekleştirerek, temizlik işlerini daha az maliyetle ve daha hijyenik şartlarda yapabilmek amacıyla Ekim ayında yeraltına aldığı konteynırından çöpleri toplamaya başladı.

İLKADIM A AVRUPAİ SİSTEM
\n İlkadım ilçesinde Ekim ayından itibaren başlatılan ve şu ana kadar yeraltına yerleştirilen 100 adet konteynırlardaki çöplerin ilki 100. Yıl Bulvarı üzerindeki İlim Yayma Vakfı’nın önünde bulunan yeraltı konteynırından bugün toplanmaya başlandı.
\n
\n  
\n
\n Yeraltı konteynırlarındaki çöpleri toplamak için 2 adet yeraltı konteynırı kaldırma vinci aldıklarını belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Araçlarımızın gelmesiyle de yeraltı çöplerimizi toplamaya başladık. Bunun güzel tarafı yerli bir üretim olmasıdır. Tamamen Türk mühendislerinin yaptığı bir sistemdir. Önümüzdeki zamanlar da yeraltı çöplerine sensör koyacağız. Bu sensörlerle de konteynırların doluluk oranlarını göreceğiz. Sürücü aracından inmeden sensör yardımıyla konteynırın doluluk oranını görmüş olacak. Bu konteynırlarımızın kapasitesi 5 bin litre yani 3 bin tona denk geliyor. Şu ana kadar İlkadım ilçesinde 100 tane yeraltı konteynırı koyduk. Yani 300 tonluk bir çöp kaldıracağız. Zaten İlkadım ilçesinin günlük çöp kapasitesi kışın 250 - 300 ton, yazın da 350 - 400 ton civarında. Biz yeraltı konteynırlarını sadece 100. Yıl Bulvarı ve alt bölgelerine koyduk. Vatandaşlarımız bundan sonra çöplerini bu konteynırlara atacaklar. Amacımız ileride bu konternırları çoğaltarak kağıt, plastik ve metal gibi ayrıştırma sureti ile hepsini yeraltına indirmek. Fakat dar olan sokaklarımızda ise eski sistemimiz devam edecek. Ayrıca yeraltına uygun olmayan yerlerimize de aynı kapasitede yerüstü konteynırları kullanacağız. Yerüstü konteynırlarımızda şuana kadar yaklaşık olarak 30 tane konteynırımız var. Yaptığımız bu yeraltı konteynırları Karadeniz’de bir ilk oldu. Türkiye’de ise 15’e yakın belediye bunu uyguluyor. Bunun maliyeti vinçlerle birlikte 2 milyon TL’yi buldu. Bu proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da yüzde 40’ı destekleniyor. Masrafları çıktığınız zaman bu sistem 1 senede kendini amorti eder” dedi.
\n
\n  
\n
\n Konuşmaların ardından yer altı konteynır kaldırma vinçleri yeraltındaki çöpleri toplamaya başladı. Ayrıca Başkan Demirtaş, çöp konteynırı yıkama ve dezenfekte aracının da konteynırlarının yıkanmasını izledi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'un Sorumsuz TörenseverleriSamsun'un Sorumsuz TörenseverleriSamsun'da trafikte dehşet saçtı: 1'i polis 2 kişiyi yaraladıSamsun'da trafikte dehşet saçtı: 1'i polis 2 kişiyi yaraladıSamsunspor 3 maçlık seriyi bitirmek istiyorSamsunspor 3 maçlık seriyi bitirmek istiyorKısıtlama sonrası meydanlar boşaldı Kısıtlama sonrası meydanlar boşaldıDışarıda yatamazdım dedi, cezadan kurtulamadı Dışarıda yatamazdım dedi, cezadan kurtulamadıKısıtlamada sokağa çıktı, bahaneleri 'Hastaneye gidiyoruz' oldu Kısıtlamada sokağa çıktı, bahaneleri 'Hastaneye gidiyoruz' olduUyuşturucu tacirlerine operasyon Uyuşturucu tacirlerine operasyonİnegöl'de kaçak içki operasyonu İnegöl'de kaçak içki operasyonuEdirneliler kısıtlamaya uydu, caddeler turistlere kaldı Edirneliler kısıtlamaya uydu, caddeler turistlere kaldıEvden gelen kötü kokular korkunç gerçeği ortaya çıkardı Evden gelen kötü kokular korkunç gerçeği ortaya çıkardı

hızWeb