İLKADIM A AVRUPAİ SİSTEM

Samsun İlkadım Belediyesi, Karadeniz de bir ilki gerçekleştirerek, temizlik işlerini daha az maliyetle ve daha hijyenik şartlarda yapabilmek amacıyla Ekim ayında yeraltına aldığı konteynırından çöpleri toplamaya başladı.

İLKADIM A AVRUPAİ SİSTEM
\n İlkadım ilçesinde Ekim ayından itibaren başlatılan ve şu ana kadar yeraltına yerleştirilen 100 adet konteynırlardaki çöplerin ilki 100. Yıl Bulvarı üzerindeki İlim Yayma Vakfı’nın önünde bulunan yeraltı konteynırından bugün toplanmaya başlandı.
\n
\n  
\n
\n Yeraltı konteynırlarındaki çöpleri toplamak için 2 adet yeraltı konteynırı kaldırma vinci aldıklarını belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Araçlarımızın gelmesiyle de yeraltı çöplerimizi toplamaya başladık. Bunun güzel tarafı yerli bir üretim olmasıdır. Tamamen Türk mühendislerinin yaptığı bir sistemdir. Önümüzdeki zamanlar da yeraltı çöplerine sensör koyacağız. Bu sensörlerle de konteynırların doluluk oranlarını göreceğiz. Sürücü aracından inmeden sensör yardımıyla konteynırın doluluk oranını görmüş olacak. Bu konteynırlarımızın kapasitesi 5 bin litre yani 3 bin tona denk geliyor. Şu ana kadar İlkadım ilçesinde 100 tane yeraltı konteynırı koyduk. Yani 300 tonluk bir çöp kaldıracağız. Zaten İlkadım ilçesinin günlük çöp kapasitesi kışın 250 - 300 ton, yazın da 350 - 400 ton civarında. Biz yeraltı konteynırlarını sadece 100. Yıl Bulvarı ve alt bölgelerine koyduk. Vatandaşlarımız bundan sonra çöplerini bu konteynırlara atacaklar. Amacımız ileride bu konternırları çoğaltarak kağıt, plastik ve metal gibi ayrıştırma sureti ile hepsini yeraltına indirmek. Fakat dar olan sokaklarımızda ise eski sistemimiz devam edecek. Ayrıca yeraltına uygun olmayan yerlerimize de aynı kapasitede yerüstü konteynırları kullanacağız. Yerüstü konteynırlarımızda şuana kadar yaklaşık olarak 30 tane konteynırımız var. Yaptığımız bu yeraltı konteynırları Karadeniz’de bir ilk oldu. Türkiye’de ise 15’e yakın belediye bunu uyguluyor. Bunun maliyeti vinçlerle birlikte 2 milyon TL’yi buldu. Bu proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da yüzde 40’ı destekleniyor. Masrafları çıktığınız zaman bu sistem 1 senede kendini amorti eder” dedi.
\n
\n  
\n
\n Konuşmaların ardından yer altı konteynır kaldırma vinçleri yeraltındaki çöpleri toplamaya başladı. Ayrıca Başkan Demirtaş, çöp konteynırı yıkama ve dezenfekte aracının da konteynırlarının yıkanmasını izledi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Baba -oğul kazada can verdiBaba -oğul kazada can verdiOrdu'da otomobil şarampole yuvarlandı: 1 ölü, 1 yaralıOrdu'da otomobil şarampole yuvarlandı: 1 ölü, 1 yaralıŞafak operasyonunda gözaltına alınan 15 şüpheliden 10'u tutuklandı Şafak operasyonunda gözaltına alınan 15 şüpheliden 10'u tutuklandıSaman yangını korkuttu Saman yangını korkuttuManisa'da çiftlikte yangın çıktı 800 saman balyası kül oldu Manisa'da çiftlikte yangın çıktı 800 saman balyası kül olduKuşadası'nda motosikletler çarpıştı: 2 yaralı Kuşadası'nda motosikletler çarpıştı: 2 yaralıŞehre inen boz ayı böyle görüntülendi Şehre inen boz ayı böyle görüntülendi21 Ekim Çarşamba Samsun hava durumu21 Ekim Çarşamba Samsun hava durumuYaban mersini toplamaya gitmişlerdi bu sabah bulundular Yaban mersini toplamaya gitmişlerdi bu sabah bulundularKocaeli'de boş radyoaktif kapsül için ekipler kimyasal alarma geçti Kocaeli'de boş radyoaktif kapsül için ekipler kimyasal alarma geçti

hızWeb