Davulcu tepkisi

Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Yusuf Alan, Ramazan davulcularından yakınarak, Makamsız, ritimsiz çalıyorlar ve insanlar rahatsız oluyor dedi\r\n

Davulcu tepkisi
\n Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık-Sen) Samsun Şube Başkanı Yusuf Alan, davulcuların erken saatte çalmaya başlayarak insanları rahatsız ettiğini belirtti. Alan, Davulcular gelenek diye bu işi yapıyorsa ve insanları rahatsız eden bir durum söz konusu ise bu geleneği sürdürmeye gerek yok diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n AMACA HİZMET ETMİYOR
\n
\n Ramazanda çalınan davulların, sanatsal bir yanı olmadığını dile getiren Alan, Ramazan davulcuları, çalar saatlerin olmadığı dönemlerde, insanları sahura kaldırmak amacıyla insanlara hizmet etmişler. O dönemlerde insanlar sanat endişesiyle bu işi yapmışlar. Şimdi ise 15-16 yaşında çocukların boynunda davul var ama hiç birinde ritim yok, makam yok, tempo yok ve bir amaca da hizmet etmiyor. 03.00 da gerçekleşen imsak için davulcular gece saat 01.00 da çalmaya başlıyor. Bu sene Ramazan ayı, yılın en uzun günlerine denk geldi. Teravih namazına giden bir vatandaş en geç 23.00 da evine gidiyor. Havalar sıcak olduğundan eve gidip uyuması 00.00 u buluyor. İnsanlar uyumaya başladığı anda davulcu çalmaya başlıyor. 02.00 da kalkacaksınız ve arada 1 saatlik zaman var. İnsanların sabah namazını da kılacağını düşünürseniz saat 03.30 oluyor diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ OLUŞUYOR
\n
\n Ramazan ayında insanların daha çok dinlenmeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Alan, Çalışan insanlar sabah kalkıp işe gidecek. Özellikle sağlık çalışanları için söylüyorum. Arkadaşlarımız yorucu nöbetler tutuyorlar. Nöbet ertesinde iyi bir şekilde dinlenemezlerse işlerine konsantre olamazlar. Ayrıca nöbet sonrasında da dinlemeye ihtiyaçları var. Gürültü kirliliğinin insanların sağlığı ve psikolojileri üzerinde olumsuz etkileri var. Bugün için ihtiyaç halinden çıkmış ramazan davulcularının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Gelenek diye insanları rahatsız eden bir duruma ihtiyaç yok. Eğer bu gelenek devam ettirilecekse, saat ve makamlarının düzenlenmesi gerekmektedir. Ramazan dolayısıyla insanların daha çok dinlenmeye ihtiyacı var. Uykusuzluktan kaynaklanan bir yorgunluk var ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Kötü kokular gelince 51 yaşındaki adamın öldüğü ortaya çıktı Kötü kokular gelince 51 yaşındaki adamın öldüğü ortaya çıktıAnkara'da pencereden bakan kişi pompalı tüfekle öldürüldü Ankara'da pencereden bakan kişi pompalı tüfekle öldürüldüHatay'da yangın kontrol altına alındı Hatay'da yangın kontrol altına alındıKula'da çalınan otomobil 45 dakika sonra bulundu Kula'da çalınan otomobil 45 dakika sonra bulunduBölücü terör örgütüne yönelik çok sayıda adreste eşzamanlı operasyon düzenlendi Bölücü terör örgütüne yönelik çok sayıda adreste eşzamanlı operasyon düzenlendiUyuşturucu tacirlerine şafak operasyonu: 36 gözaltı kararı Uyuşturucu tacirlerine şafak operasyonu: 36 gözaltı kararıAnkara'da doğalgaz patlaması: 3 yaralı Ankara'da doğalgaz patlaması: 3 yaralıVali Makas: "Bütün şehitlerimiz ve gazilerimiz, memleketimizin birliğinin ve bütVali Makas: "Bütün şehitlerimiz ve gazilerimiz, memleketimizin birliğinin ve bütAnnesinin yanında uyuyan 2 yaşındaki çocuğu kaçırmak istediler Annesinin yanında uyuyan 2 yaşındaki çocuğu kaçırmak istedilerBayburt Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü kemankeşleri oklarını zafere fırlattBayburt Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü kemankeşleri oklarını zafere fırlatt

hızWeb