Samsun depreme hazırlıklı değil

Jeoloji ve inşaat mühendisleri odaları ile mimarlar odası başkanları Samsun un depreme hazırlı olmadığını ve şiddetli bir depremin kente ağır kayıplar vereceği görüşünde birleşti.\r\n

 Samsun depreme hazırlıklı değil
\n  
\n
\n Bafra ve 19 Mayıs İlçesi nde önceki gün meydana gelen 2 deprem korku yaşatırken; Jeoloji Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Gül Yüzüncüyılmaz, İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek ve Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik, Samsun un meydana gelebilecek olası şiddetli bir depreme hazır olmadığını, şiddetli bir depremde istenilmeyen sonuçların meydana geleceğini söyledi.
\n
\n  
\n
\n BELEDİYELER GÖREVLERİNİ YAPMIYOR
\n
\n Jeoloji Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Gül Yüzüncüyılmaz, yapılaşma alanının çok önemli olduğunu belirterek, Türkiye nin yüzde 98 i deprem bölgesi. Samsun da Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alıyor. Yapışlaşma alanları oluşturulurken bu risk muhakkak göz önüne alınmalı. Ancak Samsun da en büyük sorun yapılaşmadaki hatalı yer seçimleri. Dere yataklarına yapılan binalarda bir deprem anında zemin sıvılaşması dediğimiz olay meydana gelecek ve ne yazıkki can kayıpları olacak. Dolgu alanları için de aynı şey geçerli. Eğer Samsun u seviyorsak insanların kaliteli yaşaması sağlanmalı. Bunun içinde yerel yönetimler üzerine düşen sorumlulukları almalı. Samsun u bölge bölge ayırıp, binaların durumları hakkında araştırma yapılmalı. Binaların ne kadarı depreme dayanıklı, ne kadarı dayanıksız tespit edilmeli. Biz de bunların hiçbirinin envanteri yok. Belediyeler görevlerini yerine getirse biz de jeoloji mühendisleri olarak elimizden gelen her şeyi yaparız. Fakat son zamana kadar Samsun un hiçbir alt belediyesinde jeoloji mühendisi bile çalışmıyordu. Son zamanlarda birkaç belediye jeoloji mühendisi çalıştırmaya başladı. Ancak bu arkadaşların hiçbiri işini yapmıyor. Biz de belediyecilik siyasetten öteye gitmiyor diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n ARAŞTIRMA YOK
\n
\n İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hüseyin Tüfek, Samsun un 2. derece deprem bölgesinde olduğunu, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer aldığını hatırlatarak, Bu fay hattı dünyanın en şiddetli depremlerini üreten fay hatlarından biri. Bu anlamda Samsun da deprem tehlikesi her zaman mevcut. Depremden kaçamayacağımıza göre, depremle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Bu anlamda depreme dayanıklı konutlar üretmek ve depreme dayanıklı tasarımlar yapmak gerekiyor. Marmara depreminden sonra Türkiye de deprem ile ilgili bir bilinçlenme oldu. Bazı çalışmalar yapıldı. Ancak yapılan bu çalışmalar pek de yeterli değil. Türkiye de kaliteli yapım ve denetim sistemi olmadığı için Samsun daki binaların depreme dayanıklı olup, olmadığına dair yapılan bir araştırma da yok. Pamukkale Üniversitesi ndeki bir öğretim görevlisinin yaptığı bir araştırmaya göre; Türkiye genelinde 1980 ve 1990 yılları arasında yani rantın çok olduğu bir dönemde yapılan binaların riskli olduğu, 1980 öncesindeki binaların ise dayanıklı binalar olduğu ortaya konulmuş. Bu araştırmaya göre Lise Caddesi ndeki, Saathane deki binaların depreme dayanıklı olduğunu söyleyebilirim dedi.
\n
\n  
\n
\n İLKADIM RİSKLİ
\n
\n İlkadım İlçesi nde çok fazla yapılaşmanın bulunduğunu ve en fazla deprem riski taşıyan bölgenin İlkadım İlçesi olduğunu söyleyen Tüfek açıklamalarını şöyle sürdürdü: İlkadımda 350 bin nüfus yaşıyor. İlkadım da çok ciddi bir yapı var. Bu yapıların önemli bir kısmının şidetli bir depremde yıkılma olasılığı çok fazla. İlkadım da kentsel dönüşüm projeleri adı altında riskli alanlar tespit ediliyor. Riskli alanlardaki binalar yıkılacak ve yerlerine yenileri yapılacak. Bu çok önemli bir şey insanların sağlıklı ve çağdaş binalarda oturması çok güzel bir şey ama bunun ranta dönüştürlmesi lazım. İşin içine rant girdiği zaman olay çok daha farklı boyutlara geçiyor. Olay sadece sosyal proje olarak düşünülmeli.  
\n
\n  
\n
\n KAÇACAK YER YOK
\n
\n Karadeniz in 5 km açıklarında yeni bir fay hattının daha bulunduğunu kaydeden Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik ise şu ifadeleri kullandı: Türkiye nin yüzde 98 i deprem bölgesinde yer alıyor. Samsun ise Kuzey Anadolu Fay hattının üzerinde. Son yıllarda Sinop ta ve Mavi Akım Projeleri yle yapılan araştırmalara göre, yeni bir fay hattı daha bulundu. Ancak yeteri kadar araştırma yapılmadığı için bu fay hattının özellikleri bilinmiyor. Samsun da her an şiddetli bir deprem meydana gelebilir. Vatandaş olarak buna hazırlıklı olmalıyız. Ancak şehir olarak Samsun büyük bir depreme hazır değil. Planlı bir şekilde yerleşim yerlerinin doğru seçilmesi gerekiyor. Sıvılaşma olan yerlere bina yapılmaması gerekiyor. Bina denetimlerinin muhakkak yapılması gerekiyor. Ancak Samsun da bunların yapıldığını söyleyemeyiz. Hatta sağlıklı ve depreme dayanıklı yapılaşma olmasını bir kenara bırakın, bir deprem anında evden çıkıp kaçacağımız bir yer bulamayacağız. Çünkü Samsun da yeteri kadar yeşil alan bırakılmadı. Evden kaçan insanlar komşu binaların altında kalabilir.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

PFDK Samsunsporlu 3 futbolcuyla ilgili kararını açıkladıPFDK Samsunsporlu 3 futbolcuyla ilgili kararını açıkladıAkaryakıt istasyonuna yakın alanda depo yangını Akaryakıt istasyonuna yakın alanda depo yangınıTüp bayisi yangınında faciadan dönüldü Tüp bayisi yangınında faciadan dönüldüDonis: "Kazandığımız için çok mutluyuz" Donis: "Kazandığımız için çok mutluyuz"Çalımbay: "Bizim iddiamız devam ediyor" Çalımbay: "Bizim iddiamız devam ediyor"Akaryakıt istasyonunda karşılaşan husumetli iki kişinin kavgası kanlı bitti: 1 aAkaryakıt istasyonunda karşılaşan husumetli iki kişinin kavgası kanlı bitti: 1 aCinsel istismar iddiasına tepki Cinsel istismar iddiasına tepkiPolis aracıyla motosiklet çarpıştı: 1 yaralı Polis aracıyla motosiklet çarpıştı: 1 yaralıMalatya'da silahlı saldırı: 1 yaralı Malatya'da silahlı saldırı: 1 yaralıMalatya'da silahlı saldırı: 1 yaralı Malatya'da silahlı saldırı: 1 yaralı

hızWeb