ESNAF BAŞBAKAN A GİDİYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından Saathane Meydanı’nda uygulanmak istenen dönüşüm projesine karşı mücadele eden esnaf, topladığı 10 bin imza ile Başbakan Erdoğan’a gidiyor\r\n

ESNAF BAŞBAKAN A GİDİYOR
\n Büyükşehir Belediyesi ile Saathane esnafını mahkemelik eden dönüşüm projesinin iptali için imza kampanyası başlatıldı. Kısa sürede 10 bin imzanın toplandığı kampanyanın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a konuyu taşıyacaklarını söyleyen esnaf, Türkiye’nin gözünü Samsun’a çevireceklerini belirtti.
\n
\n  
\n
\n ON BİN İMZAYI GÖTÜRECEĞİZ
\n
\n Samsun’da ciddi bir tarih katliamı yaşandığını belirten esnaf Yücel Türe, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın inadı nedeniyle kentin tarihinin yok olacağını öne sürerek, meydanının tümünde tarihi bir doku olduğunu ilk yıkımlar anında yeniden gördüklerini belirterek, Vakıflara ait olan 17 parselin 11’inde gerçekleştirilen yıkımlar sırasında sadece Taşhan’ın değil, tüm adanın tarihi bir dokusu olduğu ortaya çıktı. Binalardaki giydirmeler inince, altından kitabeler çıktı. Yapıların 1890 yılından önce yapıldığı ortada. Ne Turizm İl Müdürlüğünden ne Müze’den yetkililer olmadan bir anda yıkım gerçekleştirilip o tarihin bir kısmı yok edildi. Başkan Yılmaz büyük bir hatanın içerisinde bir an önce göz göre göre tarihimizi yok etmekten vazgeçmeli. Çok sayıda mahkememiz bu konuyla ilgili sürüyor. Bir mahkemeden 2 oy’a karşı 1 oy alarak ret yanıtı aldık ama ümidimizi kesmiyoruz. Zira topladığımız 10 bin imza ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gideceğiz. O bu tarih katliamına dur diyecektir” dedi.
\n
\n  
\n
\n TARİH YOK OLMASIN
\n
\n Saathane Meydanıyla ilgili tepkilerinin rant için değil, tarihin korunması için olduğunu ifade eden esnaf Müşvik Çepniler, topladıkları 10 bin imza ile Başbakan Erdoğan a gideceklerini söyleyerek, destek arayacaklarını belirterek, “Bizim tek amacımız dedelerimizden kalan, bu şehrin tarihi dokusunu oluşturan Selçuklu şehri Samsun un tek tarihi bölgesi olan Saathane Meydanı nın yok olmasına engel olmak. Burayı yıkmak demek tarihi gasp etmek demektir. Bizi suçlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın tarihle ilgili zaafları var ki  bu şehirden atalarımıza ait tarihi dokuyu kaldırmak ve Amazonları monte etmeye çalışmaktadır.  Raylı durağına Büyük Cami yerine Opera Durağı demenin, zamanında Bulvar AVM nin önüne dev bir kütle dikmek istemenin, Selçuklu şehrine Amazon heykelleri yapmanın, Saathane yi yıkmak istemenin hiç bir açıklaması yok. Bunu kendisine anlatamadık ama Başbakan Erdoğan’ın bizi anlayacağını düşünüyoruz. Bu anlamda 10 bin imza eşliğinde Ankara’ya gidiyoruz” dedi.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Şafak operasyonunda gözaltına alınan 15 şüpheliden 10'u tutuklandı Şafak operasyonunda gözaltına alınan 15 şüpheliden 10'u tutuklandıManisa'da çiftlikte yangın çıktı 800 saman balyası kül oldu Manisa'da çiftlikte yangın çıktı 800 saman balyası kül olduSaman yangını korkuttu Saman yangını korkuttuŞanlıurfa'da trafik kazası: 2 ölü Şanlıurfa'da trafik kazası: 2 ölüKuşadası'nda motosikletler çarpıştı: 2 yaralı Kuşadası'nda motosikletler çarpıştı: 2 yaralıŞehre inen boz ayı böyle görüntülendi Şehre inen boz ayı böyle görüntülendi

hızWeb