Çiftçi kuraklığa kurban gitti

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, odanın tarımsal danışmanlık hizmetlerini yürüten mühendisler tarafından köylerde yapılan incelemede çiftçinin kuraklığa kurban gittiğinin anlaşıldığını ileri sürdü\r\n

Çiftçi kuraklığa kurban gitti
\n Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçinin ertelenen ve bu yılki borçlarını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünmeye  başladığını söyledi. Avcı, Mühendislerimiz bütün köylerimizi tarayarak yapmış oldukları inceleme sonucuna göre, çiftçi bu yıl kuraklığa kurban gitti. Geçen yıl borçlarını ödeyemediğinden dolayı bir yıl erteleten çiftçi, bu yıl borçlarını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünmektedir’’ dedi. 
\n
\n  
\n
\n SPEKÜLATÖRLER DEVREDE
\n
\n Avcı açıklamasını şöyle sürdürdü: Rekolte spekülatörleri, her yıl olduğu gibi bu yılda vatandaşın fındığını ucuza almak için birliğimiz tarafından bağımsız kuruluşlara yaptırılan rekolte çalışmalarına itibar etmemektedirler.  Rekolteyi yüksek göstererek, arz talep dengesini bozarak her zaman olduğu gibi karlarına kar katmak istiyorlar. Rekolte çalışmalarının Haziran ayının dışında Temmuz ayının ilk haftasında mutlaka yenilenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu yıl olduğu gibi rekolte sonuçlarını yanıltıcı olacak, bu da çiftçiye değil çiftçinin alın teriyle oturdukları yerden para kazanan fındık  spekülatörlerinin işine yarayacaktır diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n FINDIĞINI UCUZA KAPTIRIYOR
\n
\n Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Avcı, çiftçi borçlarını hiçbir faiz alınmadan şimdiden birkaç yıla yayılması ve ertelenmesinin Ağustos ayı başlarında açıklanması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: Geç kalan çiftçi borcu ertelemeleri de çiftçinin işine yaramamaktadır. Bizim çiftçimiz dürüsttür, borcunu ödemek için fındığını ucuza tüccara kaptırıyor. Fındığı elinden çıktıktan sonra borç ertelenmesi yapılmasının da bir anlamı kalmıyor.  
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da 16 yaşındaki oğlu babasını bıçakladıSamsun'da 16 yaşındaki oğlu babasını bıçakladıSamsun'da inşaatın çatısından düşen işçi hayatını kaybettiSamsun'da inşaatın çatısından düşen işçi hayatını kaybettiSamsun'da fırlayan karavan lastiği kazaya sebep olduSamsun'da fırlayan karavan lastiği kazaya sebep olduSamsun'da babasını bıçaklayan genç adliyedeSamsun'da babasını bıçaklayan genç adliyedeSamsun'da polis 28 adresi bastı, adeta cephanelik çökerttiSamsun'da polis 28 adresi bastı, adeta cephanelik çökerttiSamsun'da 7 yaşındaki çocuk kazara kadını vurduSamsun'da 7 yaşındaki çocuk kazara kadını vurduOrdu Büyükşehir fındığa el attıOrdu Büyükşehir fındığa el attıSamsun'daki uyuşturucu operasyonda yakalanan 2 kişi adliyedeSamsun'daki uyuşturucu operasyonda yakalanan 2 kişi adliyedeSamsun'da üzerine ağaç düşen şahıs hayatını kaybettiSamsun'da üzerine ağaç düşen şahıs hayatını kaybettiLunaparkta yangın paniği Lunaparkta yangın paniği

hızWeb