Arınç tan Öcalan a olumsuz cevap

\r\nAK Parti Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, PKK Terör Örgütü Elebaşı Abdullah Öcalan ın İmralı da basın toplantısı yapma isteğinin yerine getirilmesinin mümkün olmadığını söyledi

Arınç tan Öcalan a olumsuz cevap
\n
\n AK Parti Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Adalet Bakanımızla görüştüm. Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum bir hükümlünün, kimlerle, ne zaman, ne şekilde görüşeceği yönetmeliklerle belirlenmiştir. Öcalan ın Ben basınla bir toplantı yapmak istiyorum demesi onun arzusudur. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği noktasında elimizdeki mevcut hukuki mevzuatta bu mümkün görünmemektedir. Bir hükümlünün karşısına basın mensuplarını alıpta bulunduğu yerde bir basın toplantısı yapması, hiçbir şekilde mümkün görünmemektedir dedi. 
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın başkanlığında, Başbakanlık Merkez Bina da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklamalarda bulunarak gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 
\n
\n  
\n
\n SURİYE NİN KUZEYİNDE OLASI 
\n
\n BİR ÖZERK YÖNETİM KONUSU 
\n
\n Suriye nin kuzeyinde olası bir özerk yönetim ihtimaline yönelik bir soruya Arınç; otorite boşluğundan yararlanmak isteyen bazı grupların ülkedeki toprak bütünlüğüne e siyasi birliğini tehlikeye düşürecek adımlar atmasını kabul edilemez olarak değerlendirerek şunlarısöyledi:
\n
\n Çok haklı olarak bir kaç günden beri dikkatlerimiz Suriye nin kuzeyinde yaşananların üzerine çevrildi. Üçüncü yıla girdik. Suriye de rejim kendi halkını eziyor. Ve yok ediyor. 100 binden fazla insanın ölümüne yol açtı. 1.5 milyondan fazla Suriyeli de kendi ülkesinin dışında başka ülkelere sığınmak zorunda kaldı. Ne yazık ki rejimin silahlı güçlerinin yanında onlara yardımcı olmak üzere başka ülkelerden de silahlı güçler geldi. Başka ülkelerden silah yardımı ve diğer yardımlar yapılmaya devam ediyor. Rejim kendisini kurtarma çabası içerisinde. Ülke her taraftan etkilenmeye açık bir hale geldi. Bir taraftan Özgür Suriye Ordusu ve ona bağlı kuvvetler, bir taraftan da sayılarının çok fazla olduğu söylenen silahlı gruplar, bir hakimiyet yarışına girdiler. Suriye de yaşananları an be an takip ediyoruz. PYD ile çeşitli mualif unsurlar arasında meydana gelen çatışmalar sonucunda Ceylanpınar ilçemizin karşısında yer alan Suriye nin Resulayn kasabasının kontrolü PYD nin eline geçmiştir. Bu gelişmleri yakından takip ediyoruz. Malesef bu aşamada rejimin muhaliflere yönelik olarak yoğunlaştırdığı saldırılarına kendi aralarındaki çatışmalarda eklenmiş durumda. Suriye de ortaya çıkan otorite boşluğundan bazı grupların istifade ettiğini ve kendi gizli amaçları uğruna ülkedeki kırılgan ve hassas durumdan istifade ederek Suriye nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini tehlikeye atacak gelişmelere göz yummamız Türkiye den beklenemez. Bu gelişmelerin sınırları aşan nitelik kazanması ve vatandaşlarımızın can güvenliğini tehdit edecek boyutlara ulaşması da asla kabul edilemez. Türkiye sınır güvenliği için her türlü tedbiri almaktadır, almaya devam edecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri yürürlükteki Angajman kuralları çerçevesinde gerektiğinde anında müdahalede bulunmaktadır. 
\n
\n Suriye de herhangi bir etnik veya mezhep grubu tarafından oluşturulacak De Facto yönetimleri kabul etmeyeceğimizi bugüne kadar dile getirdik. Meşru demokratik ve anayasal eşitliğe dayalı bir sistemin kurulmasını arzuluyoruz. Hassas bir konu üzerinde olduğumuzu biliyoruz. Türkiye başından beri Suriye nin toprak bütünlüğünü gözetti. Demokratik bir yönetimin iş başına gelmesini arzu ediyoruz.
\n
\n  
\n
\n  
\n
\n SURİYE DE DE- FACTO YÖNETİME GÖZ YUMMAK DURUMUNDA DEĞİLİZ  
\n
\n Suriye de yaşananların an be an takip edildiğini vurgulayan Arınç, Etnik bir temizliğe kimse müsade etmez. Suriye de nüfusun yüzde 10 u kadar Kürt yaşamaktadır. Bu Kürt insanların yıllardır Esad ve ondan önceki rejimler tarafından göz ardı edildiğini, yurttaşlık statüsü bile verilmediğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Türkiye ile Suriye ilişkileri bu olaylardan önce fevkalede iyiydi. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, Esad nezdindeki en çok talepleri Suriye de yaşayan Kürtler e yurttaşlık verilmesi, eşit haklar verilmesi ve onların toplum içerisinde hak ettikleri yerleri alabilecekleriydi. Bugün Esad yönetimi ile el ele vermek suretiyle fırsattan istifade ederek belli otonom bölgeler veya özerk yönetim gayretleri farklıdır. Sağduyulu değerlendirme yapmak gelişmeleri olayın bütün yönleri ile takip etmek gerekiyor. Biz orada bir binanın üzerinden sallandırılan, kendilerine göre bayrak kabul edilen bir işaret ile böyle bir yönetimin kurulduğu veya kurulacağı anlamını çıkaramayız. Muhalefete bakarsanız sayın Bahçeli, bir an evvel silahlı ve askeri müdahalenin Suriye ye yapılmasından yanadır. Cumhuriyet Halk Partisi nin görüşü ise, o da aksine kesinlikle bir müdahalenin yapılmaması hatta bu olayların Suriye ye yapılabilecek bir müdahaleyi haklı kılmak için uydurulduğunu ifade etmektedir. Muhalefet ne derse desin, hükümetimiz olanları büyük bir hassasiyetle takip etmekdedir. Türkiye nin aleyhine sonuç verecek hiç bir De -Facto eyleme göz yummak durumunda değiliz diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n ÖCALAN NIN BASIN TOPLANTISI 
\n
\n YAPMASI MÜMKÜN GÖRÜNMEMEKTEDİR  
\n
\n Abdullah Öcalan ın İmralı da basın toplantısı yapmak istemesine ilişkin bir soruyu Arınç şu şekilde yanıtladı: Bakanlar Kurulu gündemine alınıp, konuşulacak bir konu değildir. Ancak, Adalet Bakanımızla görüştüm. Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum bir hükümlünün, kimlerle, ne zaman, ne şekilde görüşeceği yönetmeliklerle belirlenmiştir. Öcalan ın ben basınla bir toplantı yapmak istiyorum demesi onun arzusudur. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği noktasında elimizdeki mevcut hukuki mevzuatta bu mümkün görünmemektedir. Bir hükümlünün karşısına basın mensuplarını alıp da bulunduğu yerde bir basın toplantısı yapması, hiçbir şekilde mümkün görünmemektedir. Sorulması dahi caiz değildir.
\n
\n  
\n
\n

\n  

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu: "İpek Yolu'nun her yönüyle gündemde olması insCumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu: "İpek Yolu'nun her yönüyle gündemde olması insBaşkent'te çöp konteynerinde çıkan yangın 2 dükkana sıçradı Başkent'te çöp konteynerinde çıkan yangın 2 dükkana sıçradıBodrum'da bir otelin terasında çıkan yangın korkuttu Bodrum'da bir otelin terasında çıkan yangın korkuttuTekirdağ'da tonlarca kaçak içki ele geçirildi Tekirdağ'da tonlarca kaçak içki ele geçirildiÜnlü CEO TEM'de hurdaya dönen lüks cipinden yaralı kurtuldu Ünlü CEO TEM'de hurdaya dönen lüks cipinden yaralı kurtulduÜnlü CEO TEM'de hurdaya dönen lüks cipinden yaralı kurtuldu Ünlü CEO TEM'de hurdaya dönen lüks cipinden yaralı kurtulduKaza sonrası patlayan araçtan son anda çıkarak alevler arasında kalmaktan kurtulKaza sonrası patlayan araçtan son anda çıkarak alevler arasında kalmaktan kurtulMuhtarın aracını kundaklayan hırsızlar azanın samanlarını da ateşe verdi Muhtarın aracını kundaklayan hırsızlar azanın samanlarını da ateşe verdi10 kilometre kaçtıktan sonra yakalanan otomobilde ruhsatız pompalı tüfek çıktı 10 kilometre kaçtıktan sonra yakalanan otomobilde ruhsatız pompalı tüfek çıktıTEM otoyolunda otomobil bariyerlere ok gibi saplandı; 2 ağır yaralı TEM otoyolunda otomobil bariyerlere ok gibi saplandı; 2 ağır yaralı

hızWeb