Samsun tarihine sahip çıkıyor

Vali Hüseyin Aksoy, Samsun un kültürel değerleri bakımından özel bir yerinin olduğunu ve bunların gelecek kuşaklara aktarımı için çalışmaların duyarlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirterek, Samsun genelindeki eski eserlerin onarımı için 2006 yılından bug

Samsun tarihine sahip çıkıyor
\n Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Kavak ilçesinde inceleme ve ziyaretlerde bulundu. Vali Aksoy, ilk olarak yaklaşık 800 yıl önce Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı olan 2. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapılmış olan, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve 2010 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Geliştirme, Kültürel, Turistik Değerleri ve Ekolojik Dengeleri Koruma Ve İyileştirme Mali Destek Programı çerçevesinde OKA tarafından desteklenen Çakallı Han’ın restorasyon çalışmalarını inceledi.
\n
\n  
\n
\n 7 YILDA 10 MİLYON TL HARCANDI
\n
\n Çakallı Han’ın tarihte İpek Yolu’nda seyahat eden kervanların konakladığı yer olarak hizmet verdiğini belirten Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Şu anda bulunduğumuz bina İpek Yolu’ndaki Çakallı Han’dır. Buranın restorasyonu Samsun İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirildi. Turizmde hizmet edebilir bir konuma getirildi. Samsun genelinde eski eserlerin onarımı konusunda 2006 yılından bugüne kadar 10 milyon 111 bin TL’lik kadar bir harcama gerçekleştirilmiştir. Bu bazı belediyelerimizin ve İl Özel İdarelerimizin eski eserlerin onarımı konusunda bizlere sundukları projeler değerlendirilerek bunlara verilen katkılar şeklinde gerçekleştirilmiştir. Samsun kültürel değerler bakımından önemli potansiyelleri vardır ve bunların korunarak bizden sonraki kuşaklara aktarılması konusunda da valilik olarak büyük bir duyarlılık içersinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bulunduğumuz bu Çakallı Han aynı zamanda Samsun - Ankara Karayolu üzerinde yer almaktadır. Cumhuriyetimizin kuruluşuna ve kurtuluşuna gidilen yolda ilk adımın atıldığı Samsun’dan Gazi Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının güzergah olarak kullandığı yol üzerinde de bir handır. Bunun restore edilmesiyle turizme kazandırılması bakımından büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz dedi. 
\n
\n  
\n
\n ÇAKALLI HAL MENEMENCİ OLACAK
\n
\n Çakallı Han’a değişik fonksiyonlar vermeyi düşündüklerini belirten Vali Aksoy, “Çakallı bölgemiz, özellikle menemende önemli bir yer tutan bölgemizin gastronomi konusunda gelişmiş noktalarından birisidir. Burayı önümüzdeki dönemlerde bir bölümünün menemen yenilebileceği, yöresel ürünlerin satış yapılabileceği, turizmde bir nokta haline getirmeyi konuşuyoruz ve tartışıyoruz. Henüz daha bir karar vermedik ama bu tür binaları restore etmek tek başına yetmiyor. Onlara belirli fonksiyonlar vermek ve yaşatmak gerekiyor. Şu andaki ön düşüncemiz bu. Bunu diğer kurumlarımız ile de görüşmelerimizi yaparak gerçekleştireceğiz. Buranın turizme kazandırılması ve yaşatılması bizim en önemli temennimizdir” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Çakallı Han ziyaretinden sonra Vali Aksoy, tarihi Çakallı Köprüsü, Koca Köprü ve ahşap çivisiz cami olan Kasımzade Ahmed Sufi Camisi’ni ziyaret etti.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Pamukkale Belediyesinden İl Sağlık Müdürlüğüne destek Pamukkale Belediyesinden İl Sağlık Müdürlüğüne destekTarsus'ta trafik kazası: 6 yaralı Tarsus'ta trafik kazası: 6 yaralıÇan'da trafik kazası: 1 yaralı Çan'da trafik kazası: 1 yaralıAli Akman 8 maçta 7 gole ulaştı Ali Akman 8 maçta 7 gole ulaştı

hızWeb