Tüberküloza karşı takviyeli tedavi

İl Tüberküloz Koordinatörü Dr. Derya Öztomurcuk, maddi durumu elverişli olmayan tüberküloz hastalarının düzenli ve yeterli dozda ilaç alabilmeleri adına gıda ve maddi destek sağlamak amacıyla Doğru Beslenelim, Sağlıklı Kalalım projesini hayata geçirdikl

Tüberküloza karşı takviyeli tedavi
\n  
\n
\n Tüberküloz hastalarının iyileşmeleri için, ilaçlarını düzenli ve yeterli dozda almaları gerektiğini söyleyen İl Tüberküloz Koordinatörü Dr. Derya Öztomurcuk, Her tüberkülozlu hastanın düzenli ve yeterli ilaç içmesi bunun içinde bir sağlıkçı gözetiminde ilaç içirilmesini amaçlayan Direkt Gözetimli Tedavi (DGT) çok önemlidir. Bu amaçla Doğru Beslenelim, Sağlıklı Kalalım Projesini hayata geçirdik dedi.
\n
\n  
\n
\n DİRENÇLENMESİN DİYE
\n
\n İlkadım Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı nın da desteklediği Doğru Beslenelim, Sağlıklı Kalalım Projesiyle 4 tüberküloz hastasına destekte bulunduklarını söyleyen Öztomurcuk, Tüberküloz, solunum yoluyla bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavisi ilaçlarla mümkündür. Ancak günde hastaların ortalama 10 adet ilaç alması ve en az 6 ay tedavi görmeleri gerekmektedir. Düzenli ilaç kullanmayan hastalarda en büyük problem hastalığın direnç kazanmasıdır. Normal bir verem hastasının tedavisinin ilaç maliyeti 50 ila 90 TL arasında iken çok ilaca dirençli bir hastanın ilaç maliyeti 2 bin ila 7 bin TL arasındadır. Proje ile DGT nin iyileştirilmesi ve hastaların uyumunun artırılması için belli periyotlarla hastalara ev ziyaretleri, gıda ve maddi destek sağlanmaktadır diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n EV EV DAĞITILIYOR
\n
\n Öztomurcuk açıklamalarını şöyle sürdürdü: İlkadım Bölgesi nde DGT’yi desteklemek ve hastaların tedaviye uyumunu arttırmak için İlkadım Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının desteklediği Doğru Beslenelim, Sağlıklı Kalalım  projesi Haziran 2013 te hayata geçirilmiştir. Bu proje kapsamına alınan 4 tüberkülozlu hastaya, diyetisyen tarafından belirlenen, günlük alması gereken tüm besinleri içeren gıda paketleri haftalık olarak, Merkez Verem Savaş Dispanseri Doktor veya Hemşiresi ile İlkadım Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından sağlanan araçla  dağıtılıyor. Bu sayede hastalar her hafta evlerinde ziyaret edilmekte ve DGT leri kontrol ediliyor. Bu proje diğer gıda projelerinden farklıdır. Çünkü hastalara alması gereken tüm günlük kalori taze olarak temin edilmektedir. Yeni tedaviye başlanacak hastalar da proje kapsamına uyanlar da projeye dahil edileceklerdir. Bu ve benzeri projeler sayesinde tüberküloz ve DGT konusunda daha başarılı sonuçlar elde edeceğimize inanıyoruz.  
\n
\n  
\n
\n Ersin DEMİR 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da kokain operasyonu: 3 kişi gözaltındaSamsun'da kokain operasyonu: 3 kişi gözaltındaSamsun CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Demir gözyaşlarıyla uğurlandıSamsun CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Demir gözyaşlarıyla uğurlandı29 Ekim Perşembe Samsun hava durumu29 Ekim Perşembe Samsun hava durumuOMÜlü Prof. Dr. Aksoy açıkladı: Bir deney faresi 10 bin TLOMÜlü Prof. Dr. Aksoy açıkladı: Bir deney faresi 10 bin TLFındık fiyatları ne kadar? 29 Ekim Perşembe il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 29 Ekim Perşembe il il güncel fındık fiyatlarıSamsun'da protokol Cumhuriyet Bayramı'nı kutladıSamsun'da protokol Cumhuriyet Bayramı'nı kutladıÖlü bulunan bebeğin annesi tutuklandıÖlü bulunan bebeğin annesi tutuklandı110 yaşında korona virüsü yendi110 yaşında korona virüsü yendiAdana'da hava destekli 2 bin 20 polisle huzur uygulaması Adana'da hava destekli 2 bin 20 polisle huzur uygulamasıKastamonu'da ormanlık alanda çıkan yangın güçlükle kontrol altına alınabildi Kastamonu'da ormanlık alanda çıkan yangın güçlükle kontrol altına alınabildi

hızWeb