Hayvan sahipleri dikkat

Yaz aylarında evcil hayvanlarını özellikle kedi ve köpeklerini serinlemeleri için deniz sokan vatandaşları uyaran Veteriner Hekimler Odası Yöneticisi Veteriner Hekim Elif Köse, muhtemel deri hastalıklarına karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti\r\n

Hayvan sahipleri dikkat
\n Evlerinde kedi ve köpek besleyen hayvanseverlerin özellikle yaz aylarında karşı karşıya kaldıkları deri hastalıkları, kaşıntı, koku, tüy dökülmesi ve deride yara şikayetlerinin başlıca nedeninin hayvanların denize sokulması olduğunu söyleyen Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Yöneticisi Veteriner Hekim Elif Köse, hayvan sahiplerini uyardı. 
\n
\n  
\n
\n DENİZE SOKMAYIN
\n
\n Evlerinde kedi ve köpek besleyenlerin yaz mevsiminde daha dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Samsun-Sinop Veteriner Hekimler Odası Yöneticisi Veteriner Hekim Elif Köse, özellikle denize sokulan hayvanları büyük tehlikelerin beklediğine işaret ederek, “Hayvanlarının serinlemesi için denize sokulması ve uzun süre tuzlu suda bırakılması beraberinde birçok deri hastalığını getiriyor. Denizden çıkartıldıktan sonra üzerindeki tuzlu sudan arındırılmayan hayvanlarda deri hastalıkları oluşuyor. Telafisi ancak uzun tedavi süreçleriyle olan bu deri hastalıklarına karşı dikkatli olmak, hayvanların denizden çıkartıldıktan sonra mutlaka iyice temizlemek gerekiyor. Yoğun sıcaklara bağlı olarak köpek ve kedilerin derilerine uygun olmayan şekilde tıraş edilmemesi, tıraş edilen hayvanların da kesinlikle güneş ışınına direk maruz bırakılmaması gerekmektedir” dedi. 
\n
\n  
\n
\n SIK BANYO KOKU NEDENİ
\n
\n Hayvanların çok sık yıkanmasının beraberinde koku problemini de getireceğini söyleyen Veteriner Hekim Elif Köse, “Kedi ve köpeklerin derilerinin bizden farklı olduğunun bilincinde olmak gerekiyor. Bu dönemde hayvan sahiplerinin sıkça dile getirdiği ‘koku’ problemine de dikkat çekmek gerekiyor. Özellikle köpeklerin çok sık yıkanması kokmalarını arttırır, sürekli tüy dökmesine neden olur. Hayvan besleyenlerin bu konulara hassasiyet göstermesi, içerisinde bulunduğumuz sıcak günlerde hayvanların mutlu ve sağlıklı olmasını sağlar” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n Ahmet Çağdaş ÇATOĞLU
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Fındık fiyatları ne kadar? 21 Ekim Çarşamba il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 21 Ekim Çarşamba il il güncel fındık fiyatlarıBaba -oğul kazada can verdiBaba -oğul kazada can verdiOrdu'da otomobil şarampole yuvarlandı: 1 ölü, 1 yaralıOrdu'da otomobil şarampole yuvarlandı: 1 ölü, 1 yaralı21 Ekim Çarşamba Samsun hava durumu21 Ekim Çarşamba Samsun hava durumuSamsunspor - Keçiörengücü Maçının Hakemi Belli OlduSamsunspor - Keçiörengücü Maçının Hakemi Belli OlduSamsunspor'da 6 maçta 25 futbolcu forma giydiSamsunspor'da 6 maçta 25 futbolcu forma giydiSamsun'a hasta getirirken bariyerlere çarptı: 2 yaralıSamsun'a hasta getirirken bariyerlere çarptı: 2 yaralıSamsunspor'un genç futbolcusuna milli davetSamsunspor'un genç futbolcusuna milli davetBoşandığı eski kocasını tüfekle vurduBoşandığı eski kocasını tüfekle vurduKayıp olarak aranıyordu, cesedi bulunduKayıp olarak aranıyordu, cesedi bulundu

hızWeb