TÖMER ÖĞRENCİLERİNDEN VALİYE ZİYARET

Türkçe öğrenmek için Samsun’da bulunan yabancı öğrenciler Vali Hüseyin Aksoy’u ziyaret etti. \r\n

TÖMER ÖĞRENCİLERİNDEN VALİYE ZİYARET
\n Vali Aksoy, Türkiye ve Türkçeyi yakından tanımalarını hedefleyen ve bu yıl ilk defa Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile yapılan organizasyon kapsamında, Yurtdışı Türkler Başkanlığı ve Yunus Emre Vakfı’nın ortaklaşa organizasyonuyla Ankara Üniversitesi TÖMER Samsun Şubesi nde Türkçe öğrenmek için Samsun’da bulunan öğrencileri makamında kabul etti.
\n
\n  
\n
\n Vali Aksoy ziyarette yaptığı konuşmasında, “Öncelikle hoş geldiniz diyorum. Samsun ili 1 milyon 252 bin nüfusuyla Karadeniz in en büyük, nüfus itibari ile de Türkiye’nin 16. büyük ilidir. Samsun’un 17 ilçesi, 937 köyü ve 41 belediyesi vardır. Samsun dört ulaşım aksına sahip, ülkemizin ve dünyanın nadir kentlerinden birisidir. Uluslararası ticaretin önemli noktalarından biri olması bakımından 3 tane büyük limanı ve lojistik köy faaliyetleri ile önemli çalışmaların yapıldığı bir kenttir. Samsun’un önemli tarımsal potansiyelleri vardır. Kızılırmak ve Yeşilırmak gibi Türkiye’nin iki büyük nehrinin Samsun’dan denize döküldüğü alanlarda geniş ovalarımız var. Buralarda çok önemli tarımsal potansiyeller mevcut. Tarımsal üretim noktasında ilimizde önemli çalışmalar yapılmaktadır. Samsun doğal ve tarihi zenginlikleri oldukça fazla olan bir ildir. Samsun da kış sporlarının yapılabileceği Ladik Akdağ Kış Sporları Merkezimiz var. Termal turizm anlamında Ladik ve Havza ilçelerimizde önemli termal kaynaklarımız ve tesislerimiz var. Samsun’da Amisos uygarlığının ilk noktasından izler var. Samsun Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ve kurtuluşa giden yolda ilk adımın atıldığı kenttir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Samsun’dan yola çıkarak kurtuluş mücadelesini başlattılar ve Türkiye Cumhuriyetini kurdular. Bu bakımdan Samsun’da bulunduğunuz süre içerisinde tarihi ve doğal yerleri gezmenizde büyük yarar var. Ben daha sonrada bu güzellikleri aileniz ve arkadaşlarınızla gelip görmenizi diliyorum. Sizlere ziyaretiniz için çok teşekkür ediyor tekrar hoş geldiniz diyorum” dedi.
\n
\n  
\n
\n Vali Aksoy, ziyaretinin ardından valilik önünde öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi. 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Şafak operasyonunda gözaltına alınan 15 şüpheliden 10'u tutuklandı Şafak operasyonunda gözaltına alınan 15 şüpheliden 10'u tutuklandıManisa'da çiftlikte yangın çıktı 800 saman balyası kül oldu Manisa'da çiftlikte yangın çıktı 800 saman balyası kül olduŞanlıurfa'da trafik kazası: 2 ölü Şanlıurfa'da trafik kazası: 2 ölüSaman yangını korkuttu Saman yangını korkuttuKuşadası'nda motosikletler çarpıştı: 2 yaralı Kuşadası'nda motosikletler çarpıştı: 2 yaralıŞehre inen boz ayı böyle görüntülendi Şehre inen boz ayı böyle görüntülendi

hızWeb