30 HEKTARLIK ORMANLIK ALANI KÜL OLDU

Çorum’un Kargı ilçesine bağlı Seki köyünde çıkan yangında 30 hektarlık ormanlık alan yandı. \r\n

30 HEKTARLIK ORMANLIK ALANI KÜL OLDU
\n İddialara göre, Seki köyünde yaşayan A.K.(70) tarlasındaki anızları yaktı. Rüzgarın da etkisiyle ormanlık alana sıçrayan kıvılcımlar kısa sürede büyüdü. Ormanlık alandan dumanlar yükseldiğini gören köylüler jandarma ve itfaiye ekiplerine haber vererek yardım istedi. İhbarın ardından Çorum, Amasya. Kargı, Osmancık cve Hacıhamza dan çok sayıda ekip sevk edildi.
\n
\n Rüzgar ve arazinin engebeli oluşu nedeniyle ekipler yangına müdahale etmekte güçlük çekerken, köylülerde yangın söndürme çalışmalarına destek veriyor. Köylüler ve orman işçileri yangına küreklerle, itfaiye ekipleri ise hakim tepelerden müdahale etmeye çalışıyor. Yangının duyulmasının ardından Kargı Kaymakamı Hakan Engin, Kargı Belediye Başkanı Mustafa Başpınar olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldılar. Kargı Orman İşletme Müdürü Osman Koru’da yangın alanına inerek söndürme çalışmalarını yerinde koordine etti. 
\n
\n  
\n
\n Koru çalışmaların devam ettiğini belirterek, ‘’İşçi sayımız az, yangın alanı büyük, yangının neden çıktığını henüz bilmiyoruz araştırmasını yapacağız. Köylü vatandaşlarımızda organize ederek yangının etrafını çevirdik.’’ dedi. Tahmin olarak 25-30 hektarlık bir alanın yandığını belirten Koru, ‘’Yangın bazı yerlerde tepelere sıçramış şuanda kontrol altında sayılır, çok az bir yerimiz var kontrol altına alamadığımız, çalışmalarımız devam ediyor.’’ dedi.
\n
\n  
\n
\n Köy halkı ise yangının köye çok yaklaştığını ve tedirgin olduklarını belirttiler. Köy muhtarı İsmail Koyuncu, yangının bir köylünün yaktığı ufak bir ateşten çıktığını belirterek, Temennimiz köye sıçramadan söndürülmesi, ancak yangının çukurda çıkması ve itfaiye araçlarının da müdahale edememesinden dolayı endişeliyiz, umarız kısa sürede kontrol altına alınıp söndürülür dedi.
\n
\n Yangın şu ana hala kontrol altına alınamazken, köy halkının da yardımlarıyla orman ve belediye itfaiyelerinin söndürme çalışmaları devam ederken Jandarma ekipleri köylü A.K.’yi gözaltına aldı.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

1 Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

2 Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

3 Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

4 Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

5 Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

6 İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

hızWeb